Zakład Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich

facebook-logoDołącz do nas na Facebooku!

Kierownik: dr hab. Paweł Jędrzejko

Zakład Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich prowadzi hemisferyczne i transoceaniczne studia amerykanistyczne – a więc badania poddające naukowej refleksji kultury obu Ameryk postrzegane jako „naczynia połączone”. Tak określony charakter prowadzonych w Zakładzie działań naukowych pozwala nam diagnozować dynamikę zależności między zjawiskami i procesami zachodzącymi „wewnątrz” Ameryk, ale także „poprzez oceany”: między Europą i Afryką a Amerykami – i między Amerykami a Oceanią i Azją. Obszary tematyczne badań wyliczone są szczegółówo na stronach określających profil badawczy Zakładu

Skład osobowy i struktura organizacyjna:

Zakład Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich bazuje na potencjale naukowym i dydaktycznym energicznego Zespołu w następującym składzie:

Za zgodą Państwa Profesorów Wojciecha Kalagi i Ewy Borkowskiej, do Zespołu dołączyli także doktoranci Państwa Profesorów:

Aby sprawnie realizować zadania akademickie, nasz Zakład funkcjonuje w następującej strukturze wewnętrznej (nieformalnej) organizacji:

Zakład Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich
(kierownik: dr hab. Paweł Jędrzejko)

Centrum Studiów Amerykańskich                            Centrum Studiów Kanadyjskich
(kierownik: dr hab. Paweł Jędrzejko)                                      (kierownik: dr hab.Eugenia Sojka)

Dydaktyka:

Opierając się na fundamencie wyników własnej pracy badawczej, prowadzimy dydaktykę w obszarze przedmiotów amerykanistycznych i kanadystycznych (wykłady, ćwiczenia, seminaria dyplomowe, seminaria magisterskie i seminaria doktoranckie z zakresu studiów amerykańskich i kanadyjskich), a także przedmioty wchodzące w skład bloku praktycznej nauki języka angielskiego. Istotnym elementem pracy dydaktycznej jest dla nas projektowanie i tworzenie nowych kursów bazujących na nowoczesnych formach przekazu wiedzy: jesteśmy zawsze otwarci na sugestie Państwa Studentów, których serdecznie zapraszamy do współtworzenia bazy dydaktycznej i współkształtowania treści programowych.

Gdzie i kiedy najłatwiej się z nami kontaktować:

Jesteśmy zawsze dostępni dla Państwa Studentów: nasze godziny dyżurne wypisane są przy drzwiach naszych gabinetów (3.54 oraz 3.55) oraz na indywidualnych stronach internetowych każdego z nas. Tam też znajdziecie Państwo nasze adresy poczty elektronicznej.

Współpraca:

Jesteśmy otwarci na współpracę z innymi ośrodkami badań amerykanistycznych - zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. Zapraszamy serdecznie Koleżanki i Kolegów do wspólnych projektów badawczych, wpisujących się w następujące obszary:

• E Pluribus Plures: hemisferyczne i transoceaniczne studia nad kulturami krajów Ameryki Północnej
  • Negocjacje i nacje: północnoamerykańskie dyskursy kulturowe wobec tradycji Zachodu i Wschodu
  • Nauczyć Ameryki: dydaktyka literatur i kultur krajów Ameryki Północnej

Obecnie współpracujemy ściśle z: University of Fraser Valley (Kanada), University of Alberta (Canada), John Jay College of Criminal Justice of the City University of New York (USA), Texas A&M International University (Laredo, USA).

Co planujemy?

• Konferencja organizowana we współpracy z University of Fraser Valley (wiosna 2017). Odpowiedzialna za organizację będzie dr hab. Eugenia Sojka wspierana przez dr Małgorzatę Poks, Państwa Doktorantów i Państwa Asystentów.
  • Konferencja organizowana we współpracy z University of Alberta (maj 2017). Odpowiedzialna za organizację będzie dr hab. Eugenia Sojka wspierana przez dr Sonię Caputę, Państwa Doktorantów i Państwa Asystentów.
  • Doroczna Międzynarodowa Konferencja Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych UŚ w Ustroniu (wrzesień 2018). Odpowiedzialna za organizację będzie dr Sonia Caputa wspierana przez dr Małgorzatę Poks, Państwa Asystentów i Państwa Doktorantów.
  • Publikacja siódmego tomu serii Wielkie tematy literatury amerykańskiej – Miłość. Redaktorem serii jest dr Agnieszka Woźniakowska
  • Współorganizacja dorocznej Międzynarodowej Konferencji Polskiego Towarzystwa Studiów Amerykanistycznych (2017). Odpowiedzialna za organizację będzie dr Małgorzata Poks wspierana przez Państwa Asystentów i Państwa Doktorantów.
  • Wdrożenie specjalności Amerykanistyka z językiem hiszpańskim i Amerykanistyka z językiem francuskim na pierwszym poziomie studiów. Odpowiedzialny za wdrożenie będzie dr hab. Paweł Jędrzejko wspierany przez wszystkich członków Zespołu

Kontakt:

Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych
Wydział Filologiczny
ul. Gen. Stefana Grota-Roweckiego 5
www.americas.us.edu.pl

facebook-logoDołącz do nas na Facebooku!

Artykuły powiązane

logo small