Studenckie Koło Naukowe Kanadystów

canada watch

http://watchingcanada.blogspot.com/
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Opiekunowie: mgr Alina Grygierczyk, mgr Rafał Madeja
Przewodnicząca Koła: Kinga Kowalska

Członkowie:

  • Anna Chyla
  • Karolina Juroszek
  • Patrycja Sokolowska
  • Ewa Krajewska
  • Aleksandra Lazarek
  • Dominika Sroka

Członkowie honorowi:

  • mgr Dominika Górecka
  • mgr Katarzyna Michalczyk
  • mgr Agnieszka Podruczna

Studenckie Koło Naukowe Kanadystów powstało w roku 2009 jako rozszerzenie działalności akademickiej prowadzonej przez Centrum Studiów Kanadyjskich przy Instytucie Kultur i Literatur Anglojęzycznych. Do założenia Koła zainspirowały nas działalność naukowa i pasja dr Eugenii Sojki, dyrektora Centrum Studiów Kanadyjskich.

Liczba członków Koła początkowo wynosiła 11 osób, jednak stale się ona powiększa. Jesteśmy młodym, ale prężnie działającym kołem naukowym, które ma już na swoim koncie wiele sukcesów, takich jak wyjazd badawczy na Uniwersytet Vancouver Island, organizacja konferencji studenckiej w Szczyrku oraz spotkanie z ambasadorem Kanady w Polsce - Jego Ekscelencją Doktorem Danielem Costello. Czlonkiem Koła Kanadystów może zostać każdy student, który pragnie rozwijać swoje zainteresowania dotyczące tematów związanych ze Studiami Kanadyjskimi i dzielić się nimi z innymi.

Początkowo nieregularne spotkania przekształciły się w codwutygodniowe sesje, podczas których dyskutujemy o kulturach i literaturach mniejszościowych w Kanadzie. W semestrze letnim 2011 skoncentrowaliśmy się na teatrze diaspory (diasporic theatre), tj. sztukach tworzonych przez m. in. rdzennych mieszkanców Kanady oraz Kanadyjczyków pochodzenia afrykanskiego i azjatyckiego oraz pojęciach wielo- i transkulturowości.

Należy podkreślić, że podejmujemy tę tematykę jako jedna z nielicznych grup w Polsce. W trakcie naszych spotkan analizujemy teksty teoretyczne dotyczące metodologii kultur mniejszościowych oraz praktycznie nieznane w Polsce teksty dramatyczne.

Nasze zainteresowanie badawcze problemem wielo- i transkulturowości doprowadziło w grudniu 2010 do organizacji konferencji studenckiej zatytułowanej "Exploring Transcected Transculturalism: At the Borderlands of Ethnicty/Race, Gender and Identity," w której udział wzięli studenci z uniwersytetów z całej Polski.

Pomagamy także w organizacji spotkan z naukowcami, pisarzami oraz artystami z Kanady, którzy przyjeżdżają na zaproszenie dr Eugenii Sojki na coroczne Dni Kultury Kanadyjskiej oraz inne wydarzenia akademickie.

Najciekawszym projektem, w którym mieliśmy możliwość uczestniczyć, był trzytygodniowy wyjazd badawczy na Vancouver Island University i do rezerwatu Alert Bay w marcu 2010 roku. Projekt badawczy, w którym wzięło udział sześć osób, miał na celu otwarcie transkulturowego dialogu pomiędzy Kanadą a Polską, opartego na etyce różnorodności. Studenci mieli szansę przyjrzeć się działaniu polityki mniejszości narodowych w Kanadzie, a także przeprowadzić wywiady z przedstawicielami rdzennej ludności zamieszkującej Wyspę Vancouver. Uczestnicy projektu przedstawili prezentacje na temat kultury Górnego |ląska, ilustrujące kwestię tożsamości narodowej mieszkanców tego regionu, oraz prowadzili badania do swoich prac magisterskich.

Członkowstwo w Studenckim Kole Kanadystów to niezapomniane wrażenia intelektulane wynikające z wyjazdów naukowych, konferencji oraz spotkan z róznymi pisarzami i artystami.

Zapraszamy serdecznie nie tylko osoby zainteresowane kulturami i literaturami mniejszościowymi w Kanadzie, ale wszystkich pragnących poszerzać swoje horyzonty intelektualne i osiągnąć sukces w swojej karierze naukowej.  

Artykuły powiązane

logo ikila blue small

 

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
ul. Gen. S. Grota-Roweckiego 5
41-205 Sosnowiec