H/Story. Koło Naukowe Doktorantów przy Instytucie Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego

H/Story https://knhstory.wordpress.com/

  1. Kim jesteśmy?

Historia bez jej opowiadania i bez narracji nie istnieje. Ta oczywistość była inspiracją do powstania w roku 2013 koła naukowego, którego członkowie zajmowaliby się tematyką na styku nauk historycznych i literaturoznawstwa. Działając już od ponad czterech lat, jesteśmy kołem młodych (i młodych duchem) badaczek i badaczy, których naukowe pasje ogniskują się wokół szeroko rozumianych połączeń pomiędzy tymi dwiema dziedzinami, sięgając również w stronę historiografii, historii i teorii literatury, kulturoznawstwa, psychologii i socjologii, ale i medycyny oraz biologii. Łączy nas zainteresowanie sposobami opowiadania i rozpowszechniania historii, jej fałszowania i odfałszowania, wykorzystywania i manipulowania nią w kulturze, kwestie płci kulturowej w ujęciu historycznym oraz traktowanie narracji historycznej jako tekstu. Innymi słowy, jesteśmy przekonani, że historia jest pełna fascynujących opowieści, których znaczenia nie tylko leżą u podstaw różnych tożsamości i kultur, ale które nabierają dodatkowych wartości przez zestawienie historii z innymi obszarami badań.

  1. Jaka jest formuła naszych spotkań?
    Jako H/Story zwykle organizujemy kilka spotkań/warsztatów w semestrze, które są głównie poświęcone obszarom wspomnianym powyżej, choć jesteśmy również otwarci na różną problematykę. Jednym z ważniejszych tematów przewodnich realizowanych przez nas, którego celem jest zaproszenie do współpracy szczególnie młode badaczki i badaczy (włączając w to również studentów I i II stopnia) jest cykl “History Goes Pop: Deal with It”. W 2016 roku w ramach tej serii spotkań wysłuchaliśmy prezentacji i wzięliśmy udział w dyskusjach poświęconych m.in. pseudohistoriom w powieściach H. P. Lovecrafta, wykorzystywaniu historii i manipulowaniu nią we współczesnych grach video i przedstawieniom wojny w Wietnamie w amerykańskich komediach filmowych i telewizyjnych. Odczyty i dyskusje po nich najczęściej przygotowywane są przez studentów różnych poziomów studiów.

W roku 2017/2018 planujemy również zorganizowanie kilku pokazów filmów na różne sposoby inspirowanych historią. Pokazy będą poprzedzane wprowadzeniami, a kończone dyskusjami.

Bardzo ważną częścią naszej działalności badawczej jest organizacja międzynarodowych konferencji naukowych, w których udział biorą badacze, częstokroć szeroko uznani, z wielu dziedzin nauki i z różnych stron świata.

Nasze spotkania najczęściej odbywają się w języku angielskim, choć nie jest to żelazną regułą i zależy od okoliczności i zaproszonego gościa.

  1. Nasze badania: co udało nam się jak dotąd zorganizować (oprócz cyklicznych spotkań) i co jak dotąd opublikowaliśmy?

Od początku istnienia koła w roku 2013 zorganizowaliśmy trzy ważne, międzynarodowe konferencje naukowe:

“Cryptohistory / Kryptohistoria” (22-23 listopad 2013)
https://cryptohistory.wordpress.com/

“HistoRISUS. Histories of Laughter / HistoRISUS. Śmiech w historii” (21-22 listopad 2014)
https://historisus.wordpress.com/

"CorpUS HistoricUS. The Body in/of History” (30 czerwiec – 1 lipiec 2017)
https://corpushistoricus.wordpress.com

Zapraszamy do odwiedzenia stron internetowych naszych konferencji i do zapoznania się z ich programami.

Jak dotąd opublikowaliśmy również cztery książki (od najnowszej):

Rafał Borysławski, Justyna Jajszczok, Jakub Wolff, Alicja Bemben eds., Histories of Laughter and Laughter in History. HistoRisus (Newcastle Upon Tyne: Cambridge Scholars Publishing, 2016), pp. 1-245.
http://www.cambridgescholars.com/histories-of-laughter-and-laughter-in-history

Rafał Borysławski, Justyna Jajszczok, Jakub Wolff, Alicja Bemben red., HistoRisus. Historie śmiechu / śmiech [w] historii (Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2016),  ss. 1-188
http://wydawnictwo.us.edu.pl/node/12983

Alicja Bemben, Rafał Borysławski, Justyna Jajszczok, Jakub Gajda eds., Cryptohistories (Newcastle Upon Tyne: Cambridge Scholars Publishing, 2015), pp. 1-165.
http://www.cambridgescholars.com/cryptohistories

Rafał Borysławski, Alicja Bemben, Justyna Jajszczok, Jakub Gajda red., Kryptohistorie. Ukryte i utajone dyskursy historii (Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2014), ss. 1-192.
http://wydawnictwo.us.edu.pl/node/9182

 

  1. Jakie są nasze plany na najbliższy rok?

W roku akademickim 2017/2018 zamierzamy kontynuować nasze spotkania z cyklu “History Goes Pop: Deal with It”. Nie zdradzając zbyt wiele, będą one poświęcone m.in. tematyce wojny i okaleczeniom wojennym w sztuce i historii oraz historiom jedzenia.

W najbliższym roku planujemy też zorganizowanie kilku pokazów filmów odwołujących się na różne sposoby do historii. Pokazy będą poprzedzane wprowadzeniami, a kończone dyskusjami.

Na początku grudnia (1-2.12.2017) jako Koło Naukowe Doktorantów H/Story weźmiemy udział w Śląskim Festiwal Nauki, który odbędzie się w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

W drugiej połowie 2018 roku planujemy organizację kolejnej międzynarodowej konferencji naukowej pod roboczym tytułem “Emotions: Engines of History.”

Niedawno rozpoczęliśmy prace redakcyjne nad nowym zbiorem artykułów poświęconych kwestii ciała i cielesności w historii oraz jako historii. Książka (lub dwie książki) powinna ukazać się drukiem jesienią 2018.

Informacje o naszych spotkaniach pojawią się na facebookowym profilu koła, na stronie internetowej Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych oraz jako ulotki i plakaty wywieszane w budynku Neofilologii U.Ś. (ul. Grota-Roweckiego 5), w którym odbywają się nasze spotkania.

  1. Kto może włączyć się w nasze działania?

Do współpracy z nami serdecznie zachęcamy i zapraszamy wszystkie studentki i studentów U.Ś., którzy chcieliby podzielić się z innymi swoimi pasjami i zainteresowaniami związanymi z obszarami badań wymienionymi powyżej oraz tych studentów i studentki, którzy, podobnie jak my, uważają, że prawda (historyczna) może być ciekawsza i bardziej niesamowita niż fikcja (literacka).

  1. Jak można się z nami skontaktować i kto jest członkiem H/Story?

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami poprzez nasze adresy mailowe lub do bezpośredniego kontaktu podczas naszych godzin konsultacji:

mgr Nina Augustynowicz
mgr Alicja Bemben
dr hab. Rafał Borysławski (opiekun naukowy koła)
mgr Marta Gorgula
dr Justyna Jajszczok
mgr Agnieszka Podruczna
mgr Aleksandra Musiał
mgr Patrycja Sokołowska (przewodnicząca koła)

Dodatkowo zapraszamy do kontaktu poprzez nasze konto email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. '; document.write(''); document.write(addy_text27187); document.write('<\/a>'); //-->\n Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. i do odwiedzenia strony internetowej https://knhstory.wordpress.com/

Artykuły powiązane

logo ikila blue small

 

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
ul. Gen. S. Grota-Roweckiego 5
41-205 Sosnowiec