Nature(s): Environments We Live By in Literary and Cultural Discourses

Tomasz Gnat, Jacek Mydla, Agata Wilczek, red.

W tomie Nature(s): Environments We Live By… autorzy o rozmaitych badawczych zainteresowaniach proponują czytelnikom wyprawę na łono Natury odzwierciedlonej w tekstach i zjawiskach kulturowych. Podczas gdy jedni badacze podejmują tematy dobrze już znane, takie jak zagadnienia związane z ochroną środowiska naturalnego, inni wybierają mniej uczęszczane ścieżki. Czytelnicy mogą się więc spodziewać częstej zmiany perspektywy i wielości metod interpretacyjnych.

Książka dzieli się na dwie części. Pierwsza poświęcona jest środowiskom naturalnym i ekosystemom, które znalazły swą literacką reprezentacje (m.in. w powieściach J.M. Coetzeego i Alejo Carpetiera; w opowiadaniu Niedźwiedź Williama Faulknera czy w poezji Teda Hughesa). Druga część Nature(s)…zawiera analizy skupiające się naróżnych oryginalnymi konceptualizacjach Natury w kulturze i teorii (m. in. w filmach Larsa von Triera, działalności norweskiej grupy „ekologów” Fuck For Forest, czy też w lacanowskiej psychoanalizie i neodarwinistycznej teorii literatury).

Szczegóły:

Tomasz Gnat, Jacek Mydla, Agata Wilczek, red. Nature(s): Environments We Live By in Literary and Cultural Discourses, Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2014.
Nr ISBN: 978-83-226-2256-8
Szczegóły na stronie wydawcy