Alchemization of the Mind: Literature and Dissociation

Zbigniew Białas, Krzysztof Kowalczyk-Twarowski, red.

Ever since the Renaissance urge to modernize enforced irreverent reading of ancient and classical texts, the European mind resisted complete secularization. The new dissociated sensibility followed the processes of formal as well as conceptual alchemization. The papers collected in this volume map a wide range of cultural and literary discourses, from Reformation theology to reader-response criticism to modern fiction.

Szczegóły:

Zbigniew Białas, Krzysztof Kowalczyk-Twarowski, red. Alchemization of the Mind: Literature and Dissociation, Frankfurt/M., Berlin, Bern, Bruxelles, New York, Oxford, Wien: Peter Lang, 2003.
Liczba stron: 204
Nr ISBN: http://www.peterlang.net/index.cfm?event=cmp.ccc.seitenstruktur.detailseiten&seitentyp=produkt&pk=34814&concordeid=50645
Szczegóły na stronie wydawcy

Książki tych samych autorów lub redaktorów oraz książki z tej samej serii wydawniczej: