Mgławice dyskursu. Podmiot, tekst, interpretacja

Wojciech Kalaga

Książka jest prezentacją całościowej, samodzielnie wypracowanej autorskiej koncepcji rozumienia kluczowych kategorii dzisiejszego literaturoznawstwa. Autor zaproponował oryginalną, opartą na wielojęzycznej literaturze przedmiotu, ogólną teorię tekstu, a także metodologicznych poczynań interpretacyjnych oraz statusu podmiotu jako sprawcy tekstu i jego interpretacyjnej wykładni. Propozycja Wojciecha Kalagi, inspirująca się wyraźnie filozofią Pirce'a oraz Nietzschego, Foucaulta, Levinasa, Lyotarda i Habermasa, zmierza do rekonstrukcji warunków pojawiania sie specyficznych dyskursów - własności medium, mechanizmów percepcji ucieleśnionych w obrazach świata, wzorców interpretacji i poznania - których typy i zróżnicowania pozwalają wytłumaczyć jako specyfikę znaczenia tekstu literackiego, jak i problemy związane z istnieniem jego rozbieżnych interpretacji, czy nawet generalne trudności związane z naturą rzeczywistości.

Szczegóły:

Wojciech Kalaga. Mgławice dyskursu. Podmiot, tekst, interpretacja, Kraków: Universitas, 2001.
Nr ISBN: 83-7052-611-X
Szczegóły na stronie wydawcy

Książki tych samych autorów lub redaktorów oraz książki z tej samej serii wydawniczej: