Mapping Literary Spaces: Memory, Place, Locality

Wojciech Kalaga, Jacek Mydla, red.

Prezentowana publikacja jest zbiorem opracowań, w których poddano analizie różnorodne konteksty związane z przestrzenia jako motywem wiodącym, a występującym w literaturze anglojęzycznej. Autorzy na podstawie wybranych dzieł i utworów literackich pokazują sposoby przedstawienia i funkcjonowania przestrzeni jako nośnika znaczeń związanych z tożsamością narodowa i kulturową czy etniczną. Obszary, w których sytuują się teksty tworzące tom, to: cywilizacja i to, co poza nią, człowiek i natura, przestrzeń miejska, pamięć, podróż i odkrywanie.
Przedstawiono złożone relacje w przestrzeni Afryki Południowej; zmianę świadomości i tożsamości dwóch pokoleń hinduskich emigrantów; związek człowieka z naturą; doświadczenia podróży w siedemnastowiecznej Anglii; obecność gnostyckiego motywu upadku ducha; losy Indian kanadyjskich zatrudnionych w kopalniach uranu; sposoby postrzegania krajobrazu jako zapisu przeszłości; motyw zamkniętej przestrzeni pokoju; przeprowadzono też swego rodzaju spekulacje na temat związków Szekspira z katolicyzmem.
Wnikliwej analizie poddano: sposób ukazania życia Indian w środowisku miejskim; stosunek poety do ojczyny widzianej z perspektywy turysty; literackie funkcjonowanie motywu ciała z punktu widzenia krytyki feministycznej; powieściowe konstruowanie opozycji „cywilizacji” i „barbarzyństwa”; powieści Dickensa z wykorzystaniem metafory „cyrkulacji” i „akumulacji”; problematykę męskich relacji w związku z relacjami czasoprzestrzennymi; konstrukcje przestrzeni kobiecej w tzw. chick-lit., a także funkcjonowanie motywu australijskiej pustki.

Szczegóły:

Wojciech Kalaga, Jacek Mydla, red. Mapping Literary Spaces: Memory, Place, Locality, Katowice: Wydawnictwo UŚ, 2009.
Nr ISBN: 978-83-226-1836-3
Szczzegóły na stronie wydawcy

Książki tych samych autorów lub redaktorów oraz książki z tej samej serii wydawniczej: