Na pierwszą w Polsce indywidualną i przekrojową wystawę uznanej w świecie artystki Brachy L. Ettinger zapraszają od 7 lipca Muzeum Śląskie oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach. Kuratorką wystawy jest dr Anna Chromik z Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach Muzeum Śląskiego oraz stronieFB wydarzenia.

Z olbrzymią przyjemnością informujemy, że pani dr Anna Malinowska została jednogłośnie wybrana przez European Society for the Study of Literature, Science and the Arts (SLSA) na Członkinię Zarządu. Podczas konferencji  SLSA w Bazylei (21-24 czerwca), dr Malinowska zostanie oficjalnie przedstawiona Zgromadzeniu Ogólnemu Stowarzyszenia, weźmie udział w sesji “The Cultural Politics of Empathy” i podda pod głosowanie kandydaturę Katowic jako miasta, gdzie mógłby odbyć się kongres SLSA w roku 2020.

Informujemy, że jeden z największych i najdynamiczniejszych uniwersytetów w Turcji: Çanakkale Onsekiz Mart University (ÇOMÜ) - 44.000 studentów, położony nad Cieśniną Dardanele nieopodal ruin Troi – został nowym partnerem Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych w ramach programu Erasmus+ .  

Uprzejmie informujemy, że 28 września 2017 o godz. 12:00 odbędzie się zebranie Pracowników i Doktorantów Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych. Obecność jest obowiązkowa; sala 0.3.

Informujemy, że 14 czerwca 2017 roku, w sali RW w Sosnowcu, o godz. 13.00 odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Justyny Jajszczok. Promotorem rozprawy zatytułowanej "The Parasite and Parasitism in Victorian Science and Literature” ("Pasożyt i pasożynictwo w wiktoriańskiej nauce i lieraturze") jest dr hab. Małgorzata Nitka. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Centrum Gender Studies wraz z Muzeum Śląskim serdecznie zapraszają na wykład dr hab. Marty Tomczok poświęcony postaci Izabeli Czajki-Stachowicz (ur. 1893 w Sosnowcu, zm. 1969 w Warszawie) – pisarki, skandalistki i muzy takich artystów, jak Witkacy, Gombrowicz czy Iwaszkiewicz.

Urodzona w Sosnowcu historyczka sztuki i gwiazda warszawskich salonów nieoczekiwanie znalazła się w 1945 roku z powrotem na Śląsku. Tematem wykładu będą katowicki okres w twórczości Czajki-Stachowicz, jej związki z malarstwem Teofila Ociepki, kariera porucznika milicji, poezja i proza. Przyjrzymy się także badaniom autobiografistyki Czajki z nowej perspektywy, przez pryzmat ekokrytyki i ekofeminizmu.

Wykład odbędzie się 13 czerwca o 17.30 w Muzeum Śląskim. Więcej informacji można znaleźć tutaj

W dniu 2 czerwca o godz. 9:30 w Instytucie gościła delegacja z Université du Maine (Francja). Podczas wizyty omówiono plany współpracy naukowo-dydaktycznej. Delegację francuską reprezentowali JM Rektor Université du Maine profesor Rachid El Guerjouma oraz Prorektor ds. współpracy międzynarodowej profesor Eliane Elemaleh.

12 czerwca (sala 4.63 - ‘Akwarium’) odbędzie się seminarium dyskusyjne poświęcone interpretacji opowiadań Josepha Conrada. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Poniżej program wydarzenia:

sesja poświęcona interpretacjom: 10-minutowe wystąpienia i robocza dyskusja nad tezami interpretacyjnymi opowiadań Conrada („round table discussion”)

10.00-11.00 – prowadzenie: Maciej Nowak

  • prof. dr hab. Stefan Zabierowski: „Młodość”
    Sławomir Konkol: „Młodość” Conrada i Mothering Sunday Grahama Swifta
    Ewa Borkowska: Pocztówka z Neapolu, czyli patetyczny „Il Conte”
    Agnieszka Adamowicz-Pośpiech: „Pojedynek” Conrada i Warunek Rylskiego

10.40-11.00 dyskusja

11.00-11.20 przerwa

11.20-12.15 – prowadzenie: Agnieszka Adamowicz-Pośpiech
Justyna Jajszczok: Muł, czarownice i straszne łóżko. „Gospoda dwóch wiedźm”
Anne Keithline: The Offerings of Vanity: False Senses of Self in “The Planter of Malata” (W ofierze Próżności: fałszywe poczucie własnej tożsamości u bohaterów „Plantatora z Malty”) – prezentacja w języku angielskim
Jacek Mydla: „Opowieść”: szkatułki narracyjne, prawda i niepewność
Marek Pacukiewicz: „Opowieść”

12.00 -12.15 dyskusja

12.15-12.30 przerwa

12.30- 13.15 – prowadzenie: Jacek Mydla
David Schauffler: Yanko Goorall i Espen Arnakke: Ślady „Amy Foster” w powieściach Sandemosego „Marynarz wychodzi na ląd” i „Uciekinier przechodzi swoje ślady”
Daniel Vogel: Joseph Conrad i spotkania z Innym na podstawie opowiadań „Karain. Wspomnienie” oraz „Placówka postępu”
Maciej Nowak: Bugijski dandys na szkunerze z zaświatów.  Czytając „Lagunę” Conrada

13.00 – 13.15 dyskusja i podsumowanie sesji

logo ikila blue small

 

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
ul. Gen. S. Grota-Roweckiego 5
41-205 Sosnowiec