Na prośbę organizatorów przekazujemy informację o drugiej edycji konkursu na recenzję tłumaczeń. Zachęcamy do wzięcia udziału wszystkich studentów i doktorantów.

Już po raz drugi studenci oceniać będą tłumaczenia książek nominowanych do Nagrody Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Konkurs organizowany jest wspólnie z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego przy Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W tym roku studenci i doktoranci mogą poddać ocenie przekłady książek:

z języka angielskiego:
- Delhi. Stolica ze złota i snu. (Capital. A Portrait of Twenty-First Century Delhi) Rana Dasgupta, przełożyła Barbara Kopeć-Umiastowska, wyd. Czarne
- Wojna umarła, niech żyje wojna (The War is Dead, Long Live the War), Ed Vulliamy, przełożył Janusz Ochab, wyd. Czarne

z języka hiszpańskiego:
- Głód (El Hambre) Martin Caparrós, przełożyła Marta Szafrańska-Brandt, Wydawnictwo Literackie

z języka włoskiego:
- Legenda żeglujących gór (La leggenda dei monti naviganti), Paolo Rumiz, przełożyła Joanna Malawska

Dzięki uprzejmości autorów oraz ich wydawców, organizatorzy udostępniają (wyłącznie na użytek konkursu) oryginalne wersje językowe tych książek.

Prace nadsyłać można do piątku, 21 kwietnia, do godz. 23:59. Regulamin konkursu oraz dodatkowe informacje można znaleźć na stronie: http://www.przekladoznawstwo.polonistyka.uj.edu.pl/aktualnosci/-/journal_content/56_INSTANCE_WtRxAzvn3W6b/120347951/135870223

Dla zwycięzców przewidujemy atrakcyjne nagrody.

Pomoc w dostępie do nominowanych książek można uzyskać, pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami konkursu i do wzięcia w nim udziału.

Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że artykuł dr Agnieszki Kliś-Brodowskiej pt. "Pisząc dyscyplinę. O historii badań gier cyfrowych i zawiłościach jej pisania na, przykładzie "(bardzo) krótkiej historii game studies Fransa Mäyry" opublikowany w  numerze 1(9)/2016 czasopisma Homo Ludens został uznany za najlepszy artykuł roku. Serdecznie gratulujemy!

Artykuł jest dostępny w formie cyfrowej na stronie czasopisma.

Startup Games Sosnowiec to wydarzenie organizowane przez Ogrody Przedsiębiorczości, które miało miejsce 7 marca 2017 roku w Sosnowieckim Cinema City. Program był zbudowany wokół konkursu na koncepty gier, na które zebrało się łącznie 10 projektów. Prezentacje każdego z projektów trwały 4 minuty, a rozwinąć je oraz odpowiedzieć na pytania jurorów oraz publiczności można było podczas dodatkowych 2 minut. W konkursie wzięła udział grupa Wicked Shapes, założona przez studentów specjalności Sprint-Write, która zademonstrowała DREM (mroczną przygodówkę point&click prezentowaną również na Student Research Festival w 2016 roku) oraz swój nowy projekt Wicked Quest (fantasy shoot'em up w karykaturalnym stylu). Podczas kiedy projekty Wicked Shapes nie wygrały żadnej z głównych nagród, DREM wygrał nagrodę specjalną za oryginalną koncepcję w wysokości 300zł.

Z ogromną przyjemnością i dumą informujemy, że nasza studentka, pani Dorota Domańska (V KAOJ), zakwalifikowała się do finału ogólnopolskiego konkursu MŁODZIEŻ PISZE ESEJE – LITERATURA I FILM W USA, organizowanego przez  XV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Łodzi oraz Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego, przy współpracy Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego oraz American Corner w Łodzi, objętego patronatami Prezydent Miasta Łodzi oraz Wojewody Łódzkiego.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Prawa człowieka w opresywnym świecie w literaturze i filmie amerykańskim: Science fiction platformą dyskusji o naszej współczesności”. Pani Dorota Domańska złożyła esej konkursowy pt. THE INHUMANE HUMANITY: LAWS OF ROBOTICS IN COMPARISON TO HUMAN MORALITY AS PORTRAYED IN STEPHEN SPIELBERG’S ARTIFICIAL INTELLIGENCE: AI AND JONATHAN NOLAN’S WESTWORLD. Finał konkursu odbędzie się w Łodzi 31go marca o godz. 12.

SERDECZNIE GRATULUJEMY NASZEJ FINALISTCE I TRZYMAMY KCIUKI ZA DALSZE SUKCESY!

W najbliższy wtorek 14 marca 2017 roku w I LO im. T. Kościuszki w Mysłowicach odbędzie się XIV edycja konkursu „English Days”, podczas której uczniowie szkół ponadgimnazjalnych będą mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat krajów anglojęzycznych. W tym roku uczestnicy zmierzą się ze znajomością historii i kultury Irlandii. Patronat nad wydarzeniem po raz kolejny objął nasz Instytut. W konkursie wezmą udział uczniowie ze szkół z Jaworzna, Katowic, Sosnowca i Mysłowic, którzy jednocześnie będą mieli szansę zapoznać się z ofertą dydaktyczną IKiLA i Uniwersytetu Śląskiego.

W niedzielę, 26 lutego, odbyło się siódme spotkanie z cyklu seminariów groznawczych organizowanych w Krakowie przez nieformalną grupę badaczy gier z Uniwersytetu Jagiellońskiego – lvl.up. Seminarium organizowane i prowadzone było wspólnie przez mgr Joannę Kucharską z Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz mgr Magdalenę Bednorz, reprezentującą Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych. Z ramienia naszego Instytutu w wydarzeniu uczestniczył również Jacek Wandzel, student studiów drugiego stopnia specjalności Sprint-Write.

 Zespól Badawczy „Theatrum” zaprasza na wykład i warsztaty prowadzone przez prof. Magdalenę Kozubowski-Houston z York University w Toronto. Wykład zostanie wygłoszony 13 marca w poniedziałek,  o godz. 13:15,  na Wydziale Filologicznym w Katowicach,  Plac Sejmu Śląskiego,  w sali 205.

Tytuł wykładu:  Słoń w pokoju: Szlakiem antropologii niewygodnej

Pięciogodzinne warsztaty odbędą się 14 marca (wtorek) w godzinach 9:45-14:45, w sali 101,  również na Wydziale Filologicznym w Katowicach,  Plac Sejmu Śląskiego.

Studenci zainteresowani uczestnictwem w warsztatach proszeni są o kontakt z dr hab. Eugenią Sojką (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ). Lista osób na warsztaty jest ograniczona. Prosimy o zapisy do dnia 9 marca 2017 r. Uczestnicy warsztatów otrzymują dyplomy uczestnictwa.

Tytuł warsztatów: Etnografia performatywna

logo ikila blue small

 

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
ul. Gen. S. Grota-Roweckiego 5
41-205 Sosnowiec