Serdecznie zapraszamy na wykład w ramach Polskiego Towarzystwa Filologicznego. Tym razem Rafał Borysławski z Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych UŚ wygłosi wykład zatytułowany "Kobieta w rozkroku. Apotropaiczny humor w kulturze średniowiecza Wysp Brytyjskich". Wykład odbędzie się we wtorek 20 grudnia o godz. 12.00 w Sali Rady Wydziału Filologicznego w Katowicach (V p.).

 Wykład Marty Dziurosz zgromadził liczną publiczność, która miała okazję zapoznać się z działalnością Free Word Centre w Londynie, w szczególności z zadaniami tłumacza-rezydenta. Marta jest absolwentką studiów w ramach programu „Kultura i literatura brytyjska i amerykańska”, które ukończyła w 2006r  oraz kursu podyplomowego z zakresu tłumaczenia literackiego w Katedrze UNESCO UJ. Pierwsza część jej wykładu poświęcona była działalności Free Word Centre jako miejsca działającego na przecięciu kultury i polityki oraz tworzącego przestrzeń współdziałania wydawców, pisarzy, tłumaczy, naukowców, pracowników trzeciego sektora, artystów, dziennikarzy i aktywistów. Cel programowy centrum, czyli propagowanie wolności słowa, realizowany jest poprzez liczne programy i projekty, w tym omawiany podczas seminarium program „Power of Translation” skupiający takie inicjatywy jak praca z nauczycielami i uczniami wielojęzycznymi (głównie ze środowisk emigranckich i uchodźczych) wykorzystująca twórczy potencjał przekładu i wielojęzyczności, a także kampanie przeciw cenzurze oraz programowe wspieranie czytelnictwa wśród osób i grup społecznie wykluczonych.

W dniu 9 listopada 2016 Zakład Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich zorganizował wykład gościnny profesora teologii Douglasa Christie z Loyola Marymount University w Los Angeles oraz Ralpha Blacka, poety i współdyrektora Brockport Writers Forum ze State University of New York. Tematem wykładu były współczesne przejawy (mikro)rasizmu w społeczeństwie amerykańskim ukazane w obsypanej nagrodami poetyckiej medytacji Claudii Rankine pt. Citizen: An American Lyric (2014). W trakcie wykładu studenci spontanicznie dzielili się doświadczeniami związanymi z istnieniem uprzedzeń rasowych w swoim otoczeniu. Żywa dyskusja towarzysząca wykładowi zdaje się świadczyć o uniwersalności i wadze podnoszonego przez gości problemu.  

 W dniu 7 grudnia 2016 r. Zakład Studiów Postkolonialnych i Literatur Podróżniczych ma zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych na wykład gościnny, który wygłosi  dr Murat Göç z Pamukkale University, Denizli, Turcja. Wykład pt. Masculinity and/in Literature rozpocznie się o 11:30 w sali 2.23.

Dr Murat Göç obronił doktorat na Uniwersytecie Egejskim w Izmirze (Turcja). Obecnie wykłada literaturę amerykańską, brytyjską oraz teorię literatury i kultury na Pamukkale University w Denizli (Turcja). Jego zainteresowania badawcze obejmują kulturoznawstwo, współczesną literaturę amerykańską oraz gender studies. Dr Göç jest członkiem stowarzyszenia Initiative for Critical Studies of Masculinities, które organizuje otwarte warsztaty oraz spotkania akademickie, wydaje czasopismo, a przede wszystkim stara się poprzez działalność swoich członków zachęcać młodych naukowców do podejmowania krytycznych badań nad zagadnieniami męskości.

Z radością informujemy, że Writing Centre kontynuuje swoją działalność w nowym roku akademickim. Przypominamy, że z usług Centrum mogą korzystać wszyscy studenci, którzy chcieliby uzyskać pomoc w pisaniu po angielsku. Nasi tutorzy udzielają porad w zakresie pisania akademickiego i twórczego, właściwego stosowania arkusza stylu, poprawności językowej i wielu innych. Każdy student może umówić się na konsultacje z dowolnym tutorem drogą mailową.
Poza oferowaniem pomocy w pisaniu, w zeszłym roku Writing Centre stworzyło także nowy arkusz stylu dla studentów studiów specjalności IKiLA, zorganizowało konkurs na opowiadanie literackie, wydało pierwszy numer Wricent Magazine oraz przeprowadziło trzy akcje antyplagiatowe. W nowym roku planujemy kolejną edycję konkursu, wydanie kolejnych numerów magazynu oraz więcej akcji przestrzegających przed plagiatem, jak również nowości, o których będziemy informować na bieżąco.
Wszystkie aktualne informacje, materiały oraz harmonogram konsultacji tutorów są dostępne na naszej stronie: http://writingcentre.us.edu.pl/

Poniedziałek 21 LISTOPADA 2016
godzina: 13.15
Sala Rady Wydziału, Sosnowiec, ul. Grota-Roweckiego 5


Marta DziuroszFree Word Centre to londyńska organizacja działająca na przecięciu kultury i polityki – jej motto brzmi „Words change lives”. Jednym z elementów jej programu jest roczna rezydencja dla tłumacza literackiego, którą w tym roku odbyła absolwentka Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych, Marta Dziurosz (tłumaczka, kuratorka kultury, pracownica wydawnictwa Pan Macmillan). Zapraszamy na seminarium, podczas którego Marta opowie o swoich doświadczeniach związanych z organizacją wydarzeń literackich funkcjonujących w ścisłym związku z szeroko pojętą polityką, i zachęci uczestników do przeniesienia podobnej działalności na grunt polski.

Uprzejmie informujemy, że decyzją Pana Dziekana Wydziału Filologicznego, w dniu 10 listopada od godziny 13 ogłoszone są godziny dziekańskie, dla studentów studiów stacjonarnych.

Filologiczny Zespół Badawczy BESTO powstał jako ewolucyjna forma studenckiego koła naukowego Eccocentrics, założonego przed dr hab. Marzenę Kubisz w 2011 roku. Nieformalnie działająca grupa organizowała spotkania naukowe i dyskusyjne oraz zainicjowała tradycję organizacji kiermaszów książek używanych na wydziale filologicznym w Sosnowcu, z których dochód przeznaczany jest na fundacje działające na rzecz zwierząt. W 2014 roku Eccocentrics zmieniło swój charakter i przekształciło się w Filologiczny Zespół Badawczy BESTO. Zespół tworzą pracownicy Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego zatrudnieni w Instytucie Kultur i Literatur Anglojęzycznych, Instytucie Języka Angielskiego, Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki oraz Kolegium Języków Obcych Politechniki Śląskiej i Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

logo ikila blue small

 

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
ul. Gen. S. Grota-Roweckiego 5
41-205 Sosnowiec