Informujemy, że we wtorek 29 października odbędą się warsztaty i wykład poetki i tłumaczki Ewy Chruściel.

9.45-11.15, sala 3.48 "Emily Dickinson in Translation".
11.30 – 13.00, sala 3.48 "How to Translate the Semblance of Life"

Ewa Chruściel urodziła się w 1972 roku. Poetka, tłumacz. Wykłada literaturę w Colby-Sawyer College w New Hampshire. Swoje wiersze publikowała m.in. w „Odrze", „Nowej Okolicy Poetów", „Studium", „Zeszytach Literackich" oraz w „Boston Review", „Colorado Review", „American Letters and Commentary". Wydała dwa tomy wierszy w języku polskim Furkot (2003) i Sopiłki (2009) oraz jeden w języku angielskim Strata (2011), który zdobył pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie Emergency Press. Wraz z Miłoszem Biedrzyckim przetłumaczyła Prześwity Jorie Graham (2013). Mieszka w Stanach Zjednoczonych.

Uchwałą Rady Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego, z dniem 1 października 2013 roku Zakład Literatury i Kultury Amerykańskiej przekształcony został w Zakład Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich.
Zakład Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich bazuje na potencjale naukowym i dydaktycznym energicznego Zespołu w następującym składzie:

Za zgodą Państwa Profesorów Wojciecha Kalagi i Ewy Borkowskiej, do Zespołu dołączyli także doktoranci Państwa Profesorów:

Studenckie Koło Kanadystów serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na spotkanie organizacyjne w piątek, 11 października o godz. 11:15 w sali 3.55.

Wykład inaugurujący cykl: sobota, 19 października 2013, godz. 18.00
Miejsce: Czytelnia Sztuki
Kiedy nadmiar staje się naszym przeznaczeniem, a szum informacyjny sprawia, że rzeczywistość bardziej bełkocze, niż mówi, Czytelnia Sztuki wraz Instytutem Kultur i Literatur Angielskojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego przygotowują antidotum. Cykl wykładów Czytanie ze zrozumiem w założeniu ma przybliżać i oswajać fenomeny współczesnej kultury, które nie tylko otaczają/osaczają nas na co dzień, ale w znaczący sposób wpływają na kształt i charakter życia, odbijając się szerokim echem w sztuce i literaturze. Miasto i jego nowe oblicza – technopolis i postpolis, reklama jako tekst kultury, w którym jak w soczewce skupia się Zeitgeist – duch naszej współczesności, fascynacja kiczem i tym, co w złym guście jako odpowiedź na komercyjną elegancję... to tylko niektóre z wątków, jakie przywołane zostaną podczas prowadzanych przez pracowników IKILA wykładów w Czytelni Sztuki. Zapraszamy do próby wspólnego odczytywania tekstów i znaków kultury, które współtworzą bogatą panoramę doświadczenia współczesnego człowieka. Cykl Czytanie ze zrozumieniem zainauguruje wykład doktora Marcina Mazurka Nuda, przemoc i autostrada: postmodernistyczny Londyn w prozie J.G. Ballarda.

Pan Dziekan Wydziału Filologicznego, prof. dr hab. Rafał Molencki, ogłasza dzień 7 października 2013 roku, dniem wolnym od zajęć dydaktycznych dla studentów studiów stacjonarnych. Pan Dziekan zaprasza na Inaugurację Wydziałową roku akademickiego 2013/2014, która odbędzie się 7 października o godz. 11, w budynku przy ul. Gen. Stefana Grota-Roweckiego 5.

logo ikila blue small

 

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
ul. Gen. S. Grota-Roweckiego 5
41-205 Sosnowiec