Zakład Badań Kanadyjskich i Przekładu Literackiego Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki oraz Centrum Studiów Kanadyjskich Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych studentów i wykładowców na Dni Kultury Kanadyjskiej w dniach 28 kwietnia - 7 maja do budynku Neofilologii przy ul. Grota-Roweckiego 5 w Sosnowcu.

.

 

Z ogromną przyjemnością zapraszamy wszystkich studentów do uczestniczenia 11 i 12 maja w wykładach gościnnych, które w Instytucie Kultur i Literatur Anglojęzycznych wygłosi Pani dr Catherine A. M. Clarke ze Swansea University w Walii.

  •  Wykład pierwszy, p.t. "Re-making a myth: the DC Comics Beowulf series, 1975-6," traktujący o związkach między literaturą angielską i kulturą popularną, odbędzie się 11 maja (poniedziałek), o godzinie 9.45, w sali 0.3 (Sosnowiec, ul. Grota-Roweckiego 5).
  •  Drugi wykład, "Edges and otherworlds: imagining tidal spaces in medieval English literature," podejmujący zagadnienia historycznej geografii kulturowej, odbędzie się we wtorek, 12 maja, o godzinie 9.45, w sali 1.46 (Sosnowiec, ul. Grota-Roweckiego 5).

Dr Catherine A. M. Clarke jest uznanym autorytetem w dziedzinie studiów kulturowcyh nad wczesnym średniowieczem angielskim i jest zaangażowana w szereg interesujących projektów badawczych. Szczegółowe informacje nt wykładów wraz z hiperlinkami znajdą Państwo w załączonych plakatach (Re-making a myth: the DC Comics Beowulf series, 1975-6 ; Edges and otherworlds: imagining tidal spaces in medieval English literature).  

W najbliższą środę odwiedzi nas Konsul USA Pan Aaron Daviet, który przeprowadzi zajęcia dla studentów:

  •   11.30, sala 1.46: zajęcia poświęcone polityce wizowej i możliwościom wyjazdowym do USA dla studentów
  •  13.15, sala 0.2: wykład z zakresu kultury i literatury amerykańskiej.

 Serdecznie zachęcamy wszystkich studentów do uczestniczenia w tych zajęciach. 

 16-tego kwietnia (czwartek) gościliśmy w murach naszego nowego budynku licealistów ze szkół średnich regionu ślasko-dąbrowskiego. Odpowiedzieli oni licznie na zaproszenie do wzięcia udziału w Dniu Otwartym zorganizowanym wspólnie z Instytutem Języka Angielskiego.

W holu głównym, gdzie ustawione były stoiska informacyjne o programach oferowanych przez oba Instytuty, tegoroczni maturzyści mogli skonfrontować swoje wyobrażenia o studiach w naszej uczelni z bezpośrednimi relacjami studentów, którzy przygotowali prezentacje multimedialne m.in. o kole naukowym NEOLIT, o wyjazdach zagranicznych w ramach programu Sokrates-Erasmus, czy możliwościach rozwoju, jakie daje studiowanie programu kulturowego. Powodzeniem cieszyły się również występy artystyczne: krótki recital standardów jazzowych przygotowany przez studentki I-szego roku oraz pokaz tańca indyjskiego w wykonaniu Sabiny Swety Sen z IV-tego roku. Duże gremium zgromadził również wykład dr Pawła Jędrzejko pt. Fairy Tale of Reality.

W imieniu Canadian Studies Centre Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych studentów do udziału w seminariach i wykładach naszych gości z Kanady przedstawionych w ramach Dni Kultury Kanadyjskiej.
Szczegółowy program Dni Kultury Kanadyjskiej (w języku angielskim) można pobrać tutaj (plik PDF).
Studentów zainteresowanych udziałem w seminariach, warsztatach i wykładach prosimy o jak najszybszy kontakt z dr Eugenią Sojką (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ) Uczestnicy otrzymają dyplomy potwierdzające uczestnictwo. Ilość uczestników jest ograniczona.  

W dniu 16 kwietnia 2009 (czwartek) w godzinach od 9:30 do 15:00 w budynku neofilologii przy ulicy Grota-Roweckiego 5 w Sosnowcu Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych wspólnie z Instytutem Języka Angielskiego organizują Dzień Otwarty.
Serdecznie zapraszamy uczniów szkół średnich, nauczycieli oraz wszystkich zainteresowanych studiowaniem na śląskiej anglistyce. W ramach Dnia Otwartego zaplanowano uroczystości centralne, które odbywać się będą w Sali Rady Wydziału. Licealiści będą również mogli uczestniczyć w wykładach i zajęciach otwartych (harmonogram poniżej). Przez cały czas trwania Dnia Otwartego zapraszamy również do stoisk informacyjnych zlokalizowanych w holu głównym. Będzie można tam uzyskać informacje o oferowanych przez oba instytuty programach studiów, możliwości studiowania na jednym z uniwersytetów partnerskich w ramach programu Socrates, kołach naukowych, itp. Dyżurować będą nasi studenci, którzy zaplanowali dla swoich młodszych kolegów wiele ciekawych atrakcji, m.in. prezentacje multimedialne na wiele interesujących tematów związanych ze studiowaniem w naszej uczelni.

Informujemy, że Zakład Literatur Anglojęzycznych i Studiów Postkolonialnych zmienił nazwę na Zakład Studiów Postkolonialnych i Literatur Podróżniczych.

Nowa nazwa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tych naukowców, którzy chcą podchodzić do studiów postkolonialnych w sposób interdyscyplinarny, np. łącząc je z badaniami literatury reportażowej. W związku z dynamicznym rozwojem turystyki i dyskursów turystyczno-podróżniczych, badanie literatur podróżniczych staje się ważnym nurtem literaturoznawstwa i kulturoznawstwa. W Polsce nie było dotychczas ośrodka, który adoptowałby formalnie to obiecujące pole badawcze. Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych będzie prowadził pionierskie przedsięwzięcia w tej dziedzinie.

W okresie 20 kwietnia - 25 maja 2009 r. gościem Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych będzie stażystka z Federacji Rosyjskiej, pani Dilyara Rushanovna Kireeva. Pani Kireeva będzie prowadziła badania w Zakładzie Studiów Postkolonialnych i Literatur Podróżniczych. Opiekunem naukowym stażystki będzie prof. dr hab. Zbigniew Białas.

logo ikila blue small

 

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
ul. Gen. S. Grota-Roweckiego 5
41-205 Sosnowiec