Centrum Studiów Kanadyjskich Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych serdecznie zaprasza na wykład /spotkanie z EWĄ STACHNIAK, pisarką kanadyjską i polską, profesorem Intercultural Communication w Sheridan College w Toronto. Spotkanie zatytułowane "Found in Translation: Writer's Reflections. Ewa (Eva) Stachniak" odbędzie się w czwartek, 5 listopada 2009 r. o godz. 15:00 w sali 1.46.

O godzinie 17:30 w Księgarni Świat Książki, Sosnowiec, ul. Modrzejowska 20, odbędzie się promocja ostatniej książki Ewy Stachniak pt. "Dysonans", zaś o godzinie godzine 19:00 odbędzie się w Cafe Pogoń, ul. Reymonta 12 wieczór autorski pisarki. Serdecznie zapraszamy.

W dniach 3-7 XI odbędzie się w Krakowie I. Międzynarodowy Festiwal Literatury im. J. Conrada.

Zaproszeni twórcy to m.in.: Pascal Quignard, Per Olov Enquist, Roberto Calasso Krystian Lupa, Jerzy Pilch, Jacek Dukaj, Hanna Krall, Stefan Chwin oraz krytycy/prowadzący panele dyskusyjne: Przemysław Czapliński, Michał Paweł Markowski, i inni.

Szczegółowe informacje i plan każdego dnia można znaleźć na stronie www.conradfestival.com,

Dział Projektów Międzynarodowych i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Śląskiego wraz z Narodową Agencją Programu "Uczenie się przez całe życie" Erasmus (Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji) ma zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w debacie nt. mobilności, która odbędzie się 17 listopada 2009 roku w Auli im. Kazimierza Lepszego w budynku Rektoratu w Katowicach, przy ul. Bankowej 12. Debata organizowana jest w ramach cyklu ogólnopolskiej kampanii społecznej na rzecz mobilności w sześciu polskich miastach.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w debacie wszystkich zainteresowanych! Uprzejmie prosimy o potwierdzenie chęci uczestnictwa drogą elektroniczną (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ).

Plakat informacyjny programu można pobrać tutaj (dokument PDF).

Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych zaprasza wszystkich zainteresowanych na wykład Prof. Catherine Phillips, z University of Cambridge, który odbędzie się w poniedziałek 26 października 2009 r. o godz. 11.30 w sali 0.1. Prof. Phillip wygłosi wykład zatytułowany "'I was not allowed to take this title...': Gerard Manley Hopkins, titles and expectations".

Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych U.Ś. oraz Instytut Historii U.Ś. serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych na otwarty wykład gościnny p.t. "Hero and king, hero and leader: Beowulf and the Icelandic Njáls saga", który wygłosi prof. Rory McTurk z University of Leeds. Wykład odbędzie się 27 października 2009, o godzinie 11.30, w budynku Centrum Neofilologii U.Ś. (Sosnowiec, ul. Grota-Roweckiego 5), w sali 0.1. Tematem wykładu będą związki pomiędzy wczesnośredniowiecznym eposem angielskim, a sagami islandzkimi.

Profesor Rory McTurk jest autorem szeregu publikacji książkowych i artykułów dotyczących wczesnośredniowiecznych literatur angielskich i skandynawskich. Szczegółowe informacje można znaleźć na dołączonym plakacie (pobierz plakat - dokument pdf).

PROFESOR DICK ELLIS, wybitny amerykanista i komparatywista szef Zakładu Studiów Amerykanistycznych i Kanadyjskich University of Birmingham WYGŁOSI SPECJALNE WYKŁADY GOŚCINNE DLA STUDENTÓW UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO.

CZWARTEK, 15 października, sala 03, godz. 11:30
Seven Myths of Jack Kerouac's On the Road

PIĄTEK, 16 października, sala 01, godz. 11:30
'A place that is not a place': The Limen, Liminars, Liminal Transition and Space in Hawthorne's Scarlet Letter

Profesor Richard Ellis uzyskał tytuł doktora na Exeter University, wykładał w Staffordshire University, University of Wisconsin, Leicester University oraz Nottingham Trent University. Jest autorem ponad 50 artykułów i książek poświęconych głównie twórczości Beatników i kulturze Beatu oraz pisarstwu twórcow afroamerykańskich, oraz związanym z nim zjawisk kulturowych. Jest Redaktorem Naczelnym ważnego czasopisma naukowego Comparative American Studies (http://cas.sagepub.com)

ZAPRASZAMY!

Centrum Studiów Kanadyjskich Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych serdecznie zaprasza 8 października 2009 r. o godz. 13:40 (sala 0.51) na spotkanie z wybitnym pisarzem kanadyjskim oraz profesorem University of Toronto George'em Elliottem Clarke'iem, który wygłosi wykład pt. Approaches to African-Canadian Literature

Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja fragmentów twórczości literackiej G. E. Clarke'a.

logo ikila blue small

 

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
ul. Gen. S. Grota-Roweckiego 5
41-205 Sosnowiec