"Transcultural journeys into Canadian Indigenous and diasporic drama and performance." Relacje z pobytu naukowego w Kanadzie

7 Mar. 2012

Trzy studentki Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych, Dorota Sokołowska, Kinga Kowalska oraz Karolina Juroszek, wyróżniające się działalnością w Centrum Studiów Kanadyjskich oraz Studenckim Kole Naukowym Kanadystów, przebywają w Kanadzie na wyjeździe naukowo-badawczym w okresie od 3 -24 marca 2012. Prowadzą one blog, który można śledzić pod adresem: http://www.watchingcanada.blogspot.com/  .

Studentki te uczestniczą w projekcie "Transcultural journeys into Canadian Indigenous and diasporic drama and performance. Polish Encounters with spectacular Canadian Others", który realizowany jest we współpracy z University of British Columbia, Vancouver Island University oraz Glorią Webster, lingwistką i antropologiem wywodzącą się z Narodu Kwakwaka?wakw, z rezerwatu Indian w Alert Bay na Wyspie Vancouver. Na University of British Columbia studentki będą brały udział w seminariach prowadzonych przez prof. Sherrill Grace (Department of English) oraz prof. Jerry?ego Wassermana (Department of Theatre and Film), oraz w festiwalu Talking Stick (festiwal dramatu/teatru i performansu ludności rdzennej Kanady) oraz w warsztatach prowadzonych przez Urban Ink Productions (interdyscyplinarna grupa teatralna specjalizująca się w przedstawieniach interkulturowych). Na Wyspie Vancouver, na Vancouver Island University, studentki będą słuchaczkami na zajęciach na wydziałach Anglistyki, First Nations Studies oraz Dramatu. Jest to również czas dla nich na intensywne badania w bibliotece tegoż uniwersytetu oraz przeprowadzenie wywiadów. Przedstawią również prezentację dla studentów i pracowników Vancouver Island University na temat dramatu i teatru śląskiego. Ostatni tydzień studentki spędzą na północy Wyspy Vancouver w rezerwacie Alert Bay, obserwując wydarzenia kulturowe ludności 'Namgis First Nation of the Kwakwaka'wakw oraz przeprowadzą wywiad z Glorią Webster.

Eugenia Sojka.