GRANT MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH KANADY DLA CANADIAN STUDIES CENTRE

6 Maj. 2009

Centrum Studiów Kanadyjskich otrzymało w wyniku międzynarodowego konkursu grant Ministerstwa Spraw Zagranicznych Kanady dla studentów (Student Mobility Grant). Tytuł projektu: "Transcultural dialogues between Canada and Poland. Educating for ethics of diversity." Będzie on realizowany we współpracy z Vancouver Island University, (Department of Indigenous Studies oraz Department of English).

Projekt ma na celu stworzenie dialogu transkulturowego między wybranymi studentami Uniwersytetu Sląskiego oraz kanadyjskimi studentami z wielorakich grup kulturowych, a szczególnie z przedstawicielami Pierwszych Narodów zamieszkujących Wyspę Vancouver. Polscy studenci przygotują prezentacje naukowe dotyczące swojej kultury, będą uczestniczyć w wybranych zajęciach akademickich, również tych, które na Vancouver Island University prowadzone są pod kierownictwem "starszyzny plemiennej". Studenci odwiedzą również rezerwaty Indian, centra kulturowe, przeprowadzą wywiady z przedstawicielami ludności rodzimej, z pisarzami, artystami i filmowcami. Będą fotografować wydarzenia kulturowe (np. potlatch) oraz nakręcą krótkie filmy dokumentalne, które zostaną pokazane w Polsce na Uniwersytecie Śląskim, w Ambasadzie Kanadyjskiej oraz w centrach kanadyjskich na innych uniwersytetach, jak również w szkołach średnich. Wizyta ta rozpoczyna wymianę studencką między Uniwersytetem Śląskim a Vancouver Island University. Formalna umowa o współpracy została podpisana w 2007r.