Finał V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kanadzie „Discover Canada 2018”

9 Kwi. 2018

dc2018

W dniach 12-13 kwietnia 2018 r. odbędzie się finał piątej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kanadzie „Discover Canada 2018” w Miejskim Ośrodku Kultury w  Żorach.

W pierwszym dniu konkursu finaliści zdają egzamin ustny oraz przedstawiają prezentację multimedialną na temat „The role of museums and galleries in the representation of Canada.” Najlepsza prezentacja zostanie powtórzona przed publicznością w drugim dniu finału. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi po wykładzie pt. ‘Gods, Victims and Essential Others: Animals in Canadian Literature,’ który zostanie wygłoszony przez dr Ewę Urbaniak-Rybicką z Polskiego Towarzystwa Badań Kanadyjskich.

Konkurs Discover Canada jest wspólnym projektem Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego oraz I Liceum Ogólnokształcącego w ZSO w Żorach. Pomysłodawcą konkursu jest dr hab. Eugenia Sojka, a koordynatorem tegorocznej edycji jest dr Sabina Sweta Sen-Podstawska. Nad piątą edycją konkursu patronat objęli: Minister Edukacji Narodowej, Ambasada Kanady w Polsce, Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto, Polskie Towarzystwo Badań Kanadyjskich, Rektor Uniwersytetu Śląskiego, Kurator Oświaty w Katowicach oraz Prezydent Miasta Żory. Do Finału Konkursu zostało dopuszczonych 16 uczniów reprezentujących szkoły z różnych regionów Polski, a w półfinale uczestniczyło 60 uczniów wybranych z 737 uczestników, którzy przystąpili do pierwszego etapu. Wśród nagród  dla Laureatów Konkursu znajdują się  indeksy na studia w Instytucie Kultur i Literatur Anglojęzycznych, nagrody rzeczowe ufundowane przez Ambasadę Kanadyjską w Polsce oraz wysokie nagrody pieniężne ufundowane przez Prezydenta Miasta Żor - łącznie 6000 zł. Dotychczas w konkursie uczestniczyło 5083 uczniów z całej Polski, którzy dzięki promocji Uniwersytetu Śląskiego związanej z tym konkursem często decydują się podjąć studia w naszym uniwersytecie. Inicjatywa ta jest również dobrym przykładem współpracy Uniwersytetu Śląskiego ze środowiskiem. Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie: http://www.mt-oka.pl/

W skład tegorocznej Komisji Konkursowej wchodzą:
dr Ewa Urbaniak-Rybicka, Polskie Towarzystwo Badań Kanadyjskich,
dr Tomasz Soroka, Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego,
dr Sabina Sweta Sen- Podstawska oraz mgr Rafał Madeja, Zakład Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich przy Instytucie Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego.

Nauczyciele I LO w Żorach zaangażowani w ten projekt to:
mgr Beata Pasierbek,
mgr Beata Kurzeja,
mgr Hanna Mrozek-Granieczny.

logo ikila blue small

 

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
ul. Gen. S. Grota-Roweckiego 5
41-205 Sosnowiec