Pierwsza w Polsce indywidualna i przekrojowa wystawa Brachy L. Ettinger

28 Cze. 2017

Na pierwszą w Polsce indywidualną i przekrojową wystawę uznanej w świecie artystki Brachy L. Ettinger zapraszają od 7 lipca Muzeum Śląskie oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach. Kuratorką wystawy jest dr Anna Chromik z Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach Muzeum Śląskiego oraz stronieFB wydarzenia.

Eurydyka – Pieta to pierwsza przekrojowa indywidualna wystawa prac Brachy Lichtenberg Ettinger w Polsce. Zaprezentowane zostaną dzieła artystki z ostatnich trzech dekad. Tworzonym niejednokrotnie przez wiele lat obrazom olejnym będą towarzyszyć rysunki z całego okresu twórczości, a także trzy instalacje video. Ważnym elementem wystawy są również notesy wraz z zawartymi w nich rysunkami będące samodzielnymi dziełami sztuki i dokumentujące zalążki procesu twórczego artystki, dokumentujące jej codzienność, a także fragmenty myśli filozoficznej i psychoanalitycznej.

Bracha Lichtenberg Ettinger (ur. 1948 w Tel Awiwie) – malarka, artystka interdyscyplinarna, jedna z wiodących postaci tzw. Nowego Malarstwa Europejskiego, a także teoretyczka współczesnej psychoanalizy lacanowskiej i różnicy płciowej. Bracha L. Ettinger jest profesorką w European Graduate School, gdzie kieruje Katedrą Sztuki i Psychoanalizy, a także praktykującą psychoanalityczką. Jest przedstawicielką tzw. „drugiego pokolenia”, córką ocalałych z Holocaustu polskich Żydów. Obecnie dzieli swój czas mieszka i pracuje pomiędzy Tel Awiw i Paryżem, gdzie mieszka i pracuje.

logo small

Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych