"Jestem czajka, ptak wodny". Zwierzęta, Śląsk i Zagłada w twórczości Izabeli Czajki-Stachowicz”. Centrum Gender Studies zaprasza na wykład dr hab. Marty Tomczok

5 Cze. 2017

Centrum Gender Studies wraz z Muzeum Śląskim serdecznie zapraszają na wykład dr hab. Marty Tomczok poświęcony postaci Izabeli Czajki-Stachowicz (ur. 1893 w Sosnowcu, zm. 1969 w Warszawie) – pisarki, skandalistki i muzy takich artystów, jak Witkacy, Gombrowicz czy Iwaszkiewicz.

Urodzona w Sosnowcu historyczka sztuki i gwiazda warszawskich salonów nieoczekiwanie znalazła się w 1945 roku z powrotem na Śląsku. Tematem wykładu będą katowicki okres w twórczości Czajki-Stachowicz, jej związki z malarstwem Teofila Ociepki, kariera porucznika milicji, poezja i proza. Przyjrzymy się także badaniom autobiografistyki Czajki z nowej perspektywy, przez pryzmat ekokrytyki i ekofeminizmu.

Wykład odbędzie się 13 czerwca o 17.30 w Muzeum Śląskim. Więcej informacji można znaleźć tutaj

logo small

Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych