Wykład i warsztaty prof. Magdaleny Kozubowski-Houston z York University w Toronto

6 Mar. 2017

Zespól Badawczy „Theatrum” zaprasza na wykład i warsztaty prowadzone przez prof. Magdalenę Kozubowski-Houston z York University w Toronto. Wykład zostanie wygłoszony 13 marca w poniedziałek,  o godz. 13:15,  na Wydziale Filologicznym w Katowicach,  Plac Sejmu Śląskiego,  w sali 205.

Tytuł wykładu:  Słoń w pokoju: Szlakiem antropologii niewygodnej

Pięciogodzinne warsztaty odbędą się 14 marca (wtorek) w godzinach 9:45-14:45, w sali 101,  również na Wydziale Filologicznym w Katowicach,  Plac Sejmu Śląskiego.

Studenci zainteresowani uczestnictwem w warsztatach proszeni są o kontakt z dr hab. Eugenią Sojką (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ). Lista osób na warsztaty jest ograniczona. Prosimy o zapisy do dnia 9 marca 2017 r. Uczestnicy warsztatów otrzymują dyplomy uczestnictwa.

Tytuł warsztatów: Etnografia performatywna

Warsztaty adresowane są do osób zainteresowanych projektami badawczymi zorientowanymi na współdziałanie i zmianę. W ramach warsztatów  proponuje się spojrzenie na etnografię performatywną jako formę realizacji moralnej odpowiedzialności badań antropologicznych. W dzisiejszych czasach, w których nadużycie praw człowieka, przemoc państwowa i płciowa, handel narkotykami, masowe zabójstwa, ubóstwo, prywatyzacja i zanieczyszczenie środowiska mają wpływ na jakość życia na całym świecie, jedno z pytań, jakie stawia sobie współczesna antropologia, dotyczy nowych sposobów zaangażowania się w ten pełen niepewności świat. Badacze zastanawiają się, jak przejść od praktyki etnograficznej i badań antropologicznych do konkretnych działań w ramach globalnego obywatelstwa, które będą brały pod uwagę sprawiedliwość społeczną i  angażowały nie tylko jednostki, ale całe społeczeństwa. Warsztaty skupią się na etnografii performatywnej jako jednym ze sposobów realizacji tego zadania. Poprzez prowokacje, prace grupowe oraz ćwiczenia wizualne/słuchowe/performatywne/literackie, uczestnicy warsztatów będę analizować etnografię performatywną jako spełnienie moralnej odpowiedzialności antropologii.

kozubowski smallerMagdalena Kazubowski-Houston jest antropolożką, teoretyczką performansu i reżyserką teatralną. Pracuje na Wydziale Teatru i Performansu oraz Antropologii Społecznej w York University w Kanadzie. Jej badania obejmują etnografię performatywną, etnograficzne „storytelling” (opowiadanie), oraz etnograficzną „(non)fiction” (literaturę faktu), które traktowane są jako dopełniające się metodologie badań o charakterze refleksyjnym i aferktywnym nad problematyką przyszłości, migracji, „interiority” (wnętrza), przemocy i starzenia się. W ramach projektu z zakresu twórczej etnografii współpracowała w Polsce z mniejszością Romów, w Polsce i w Kanadzie z osobami ocalonymi z Holocaustu oraz z ubogimi mieszkańcami Downtown Eastside, wschodniej części Vancouver. Znana jest w kraju i za granicą również jako reżyserka teatralna, performerka oraz dramaturżka. Za książkę Staging Strife (2010), otrzymała nagrodę Outstanding Qualitative Book Award w kategorii  publikacja z zakresu badań jakościowych, przyznaną przez Międzynarodowy Kongres Badań Jakościowych (International Congress of Qualitative Inquiry) oraz nagrodę im. Ann Saddlemyer Kanadyjskiego Stowarzyszenia Badań Teatralnych (2011). Jest współzałożycielką i członkinią Centrum Twórczej Etnografii (Centre for Imaginative Ethnography – CIE), którego celem jest rozwój krytycznych badań naukowych uwzględniających uwarunkowania  polityczne.