Wykład dr. hab. Rafała Borysławskiego pt. "Kobieta w rozkroku. Apotropaiczny humor w kulturze średniowiecza Wysp Brytyjskich" dla Polskiego Towarzystwa Filologicznego

30 Lis. 2016

Serdecznie zapraszamy na wykład w ramach Polskiego Towarzystwa Filologicznego. Tym razem Rafał Borysławski z Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych UŚ wygłosi wykład zatytułowany "Kobieta w rozkroku. Apotropaiczny humor w kulturze średniowiecza Wysp Brytyjskich". Wykład odbędzie się we wtorek 20 grudnia o godz. 12.00 w Sali Rady Wydziału Filologicznego w Katowicach (V p.).

Wykład skupi się na znanych z Wysp Brytyjskich płaskorzeźbach umieszczanych na ścianach zamków i kościołów, tj. określanych jako Sheila-na-gig wyobrażeń kobiet otwarcie demonstrujących swe genitalia w pozach najczęściej interpretowanych jako apotropaiczne oraz na możliwościach korelacji między nimi a przedstawieniami seksualnego aspektu kobiecości w wybranych tekstach angielskiego średniowiecza. Głównym celem wykładu jest rozważenie możliwości podobieństw i współzależności między seksualnością, strachem i humorem w kulturze średniowiecza.

Wyklad PTF poster Boryslawski small