Dzień Kultury Kanadyjskiej 2016 (12 maja 2016 r.),

5 Maj. 2016

Zakład Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich oraz Centrum Studiów Kanadyjskich zaprasza na kolejną edycję Dnia Kultury Kanadyjskiej na Uniwersytecie Śląskim (12 maja 2016 r.),  w ramach którego zostaną wygłoszone wykłady i prezentacje, oraz zostaną przeprowadzone warsztaty poświęcone analizie literatury kanadyjskiej.  Dr Tegan Zimmerman z Okanagan College w Brytyjskiej Kolumbii będzie głównym gościem tego wydarzenia kulturowego.  Będzie to okazja do poznania dr Zimmerman,  która w semestrze jesiennym nowego roku akademickiego 2016-2017  wygłosi w Instytucie Kultur i Literatur Anglojęzycznych  serię wykładów oraz przeprowadzi innowacyjne zajęcia poświęcone kanadyjskiej powieści historycznej,  dramatowi kanadyjskiemu i  kulturze popularnej. Program Dnia  oraz wybrane teksty z The Journals of Susanna Moodie autorstwa Margaret Atwood,  które będą analizowane w czasie warsztatów,  znajdują się w załącznikach. Studenci zainteresowani warsztatami proszeni są o kontakt z dr hab. Eugenią Sojką  (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ).

Tegan Zimmerman photoTegan Zimmerman (PhD, Comparative Literature, University of Alberta) is currently a College Professor of Women’s Studies and English at Okanagan College in Kelowna, British Columbia. In the spring 2016, she will be a Visiting Scholar at the University of London in the Centre for Contemporary Women’s Writing and the Institute for Caribbean Research. During this time she will be completing research for her book Matria Redux: Caribbean Women’s Historical Fiction forthcoming from Northwestern UP. Zimmerman is also the Canadian Liaison for the Comparative Gender Studies Committee (a committee of the International Comparative Literature Association).

Workshop: Critical and Creative Analysis of Canadian Literature:

This critical and creative writing workshop will allow students to

1. a) respond to their piece with a short critical analysis (e.g., postmodern, gothic, feminist, eco-criticism, etc.) followed by
  2. b) a creative response to the piece (the creative response might entail writing fan fiction, a mashup, or take the direction of artwork/media in conjunction with text.

The purpose of the workshop is to produce original analyses in a scholarly and inventive manner and to foster an appreciation of the subject matter by focusing on the importance of place, wilderness, history, and memory in relation to this seminal work in Canadian literature.

Students are asked to select a poem from Margaret Atwood’s The Journals of Susanna Moodie  and bring it to the workshop. You are not expected to be familiar with details of the critical analysis suggested in the description of the workshop above.