Konferencja Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych
Sosnowiec, 22 - 23 listopada 2013 r.
Uniwersytet Śląski w Katowicach.
cryptohistory.wordpress.com

Pobierz Call for Papers w formacie PDF (wersja angielskojęzyczna)
Pobierz Call for Papers w formacie PDF (wersja polskojęzyczna)

 W 2013 roku mija pięćdziesiąta rocznica śmierci Johna F. Kennedy'ego. Wydarzenie to, które można nazwać jednym z najbardziej zagadkowych w historii, stało się inspiracją dla konferencji poświęconej kryptohistorycznym dyskursom, tajemniczym historiom i historycznym tajemnicom. Zapewne to właśnie owa aura tajemniczości, która zazwyczaj towarzyszy przeszłości, sprawia, że historia leży w kręgu nieustającego zainteresowania, zarówno ze strony publiki, jak i naukowców. Niewątpliwie popyt na tajemnice nie maleje, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę niezwykłą popularność różnych teorii spiskowych czy kontrowersje, jakie budzą nowe interpretacje historii. W tym kontekście zatem na szczególną uwagę zasługują teksty historyczne, które skupiają się na tropieniu, odkrywaniu i opisywaniu sekretów, spisków i spekulacji, a także na wyjaśnianiu ich strategii narracyjnych oraz mechanizmów ich powstawania. Zapraszamy do udziału w konferencji i zaprezentowania referatów, które zainspirują i sprowokują dyskusje o tajemnicach, zagadkach i enigmach w różnych historycznych kontekstach.

Informacja dla studentów studiów niestacjonarnych II stopnia:
Informujemy uprzejmie, że w terminie od 25 kwietnia (od godz. 12:00) do 13 maja 2013 (do godz. 23;59) będzie trwała rejestracja na przedmioty obowiązkowe na filologii angielskiej.

Centrum Studiów Kanadyjskich oraz Studenckie Koło Kanadystów mają zaszczyt zaprosić na wykłady, warsztaty akademickie oraz konferencję studencką.

Informacje na temat wykładów 13 -14 maja 2013

MICHELLE LAFLAMME (University of Fraser Valley)

 • Half Blood, Mixed Blood, Half Breed – A Look at Racial Hybridity in Canadian Literature and Drama (13 maja, 10:00-11:15).
 • Living, Writing and Staging Racial Hybridity (14 maja, 11:30-12:15)

MONIQUE MOJICA (Toronto, dramatopisarka, reżyserka teatralna, aktorka)

 • Indigenous Body/Indigenous Performance: a life in the Theatre (13 maja, 15:00-16:00).
 • Scoring the Body Through Guna Aesthetic Principles: Indigenous Dramatic Arts in Theory, Process and Practice (14 maja, 09:45-11:15)

AGA MAKSIMOWSKA (Toronto, pisarka)

 • Spotkanie / rozmowa z pisarką poprzez łącze internetowe (Skype) (13 maja, 11:30-12:00).

MARIA BELEN MARTIN LUCAS (Universidade de Vigo)

 • Postcolonial and Transnational: The Politics of Genre and in Canadian Speculative Fiction (14 maja, 15:00-16:00).

 

Zapisy na warsztaty akademickie

Przekazujemy informacje dotyczące warsztatów, które odbędą się 15 maja 2013 r. (środa) będą prowadzone przez Prof. Michelle LaFlamme z University of Fraser Valley oraz Monique Mojicę, dramatopisarkę, reżyserkę teatralną, aktorkę, dyrektora artystycznego grupy teatralnej ludności rdzennej Kanady, Chocolate Woman Collective.

Michelle LaFlamme: 9:45-13:00

 • Land, Love and Ceremony: A look at Canadian Indigenous Plays (Rez Sisters (T. Highway), Ernestine Shushwap gets her Trout (T. Highway), Baby Blues (Drew Hayden Taylor).

Monique Mojica: 13:15 -16:45

 • Stories From the Body/Stories from the Land.

Studenci zainteresowani uczestnictwem w warsztatach proszeni są o kontakt z p. Kingą Kowalską poprzez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. najpóźniej do 7 maja. Niestety ilość osób mogących brać udział w tych projektach jest ograniczona (25 osób na każdy z nich). Uczestnicy otrzymają dyplom ukończenia warsztatów.
Na warsztaty prowadzone przez Prof. LaFlamme należy przeczytać teksty, które znajdują się w czytelni.

Zapisy na warsztaty akademickie

 

Przekazujemy  informacje dotyczące warsztatów,  które odbędą się 15 maja 2013 r. (środa)

 

Będą prowadzone przez Prof. Michelle LaFlamme,  z University of Fraser Valley oraz  Monique Mojicę,  dramatopisarkę, reżyserkę teatralną,  aktorkę,  dyrektora artystycznego grupy teatralnej ludności rdzennej Kanady,  Chocolate Woman Collective.

 

Michelle  LaFlamme:  9:45-13:00

 

 • Land, Love and Ceremony:  A look at Canadian Indigenous Plays  (Rez Sisters (T. Highway),  Ernestine Shushwap gets her Trout (T. Highway),   Baby Blues  (Drew Hayden Taylor).

 

 Monique Mojica: 13:15 -16:45

 

 • Stories From the Body/Stories from the Land.

Studenci zainteresowani uczestnictwem w warsztatach  proszeni są o kontakt z p. Kingą Kowalską  poprzez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.   najpóźniej do 7 maja. Niestety ilość osób mogących brać udział w tych projektach jest ograniczona (25 osób na każdy z nich). Uczestnicy otrzymają dyplom ukończenia warsztatów.

Na warsztaty prowadzone przez Prof. LaFlamme należy przeczytać teksty,  które znajdują się w czytelni.

Zachęcamy wszystkich studentów naszego instytutu do przystąpienia do egzaminów certyfikujących kompetencje z zakresu obsługi oprogramowania biiurowego Microsoft Office 2010. W ramach zadań projektu UPGOW zakupione zostały egzaminy certyfikujące z zakresu oprogramowania Office firmy Microsoft. Każdy student Uniwersytetu może wziąć udział w takim egzaminie (za darmo, koszt takiego egzaminu w ośrodku komercyjnym to około 200 PLN).
Uniwersytecki Ośrodek Egzaminacyjny mieści się w Instytucie Informatyki Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach w Sosnowcu, ul.Będzińska 39,sala 201

Wszelkie informacje oraz formularz rejestracyjny dostępne są na stronie: http://informatyka.us.edu.pl/egzaminy/

Niepowodzenie na egzaminie nie powoduje żadnych konsekwencji finansowych.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wysłuchania wykładu gościnnego prof. Ásdís Egilsdóttir z Uniwersytetu Islandii (Háskóli Íslands, Reykjavík). Wykład pt. "Medieval miracles with special emphasis on Iceland" odbędzie się 18 kwietnia 2013, o godz. 11.30, w sali 0.2. Szczegóły dostępne są na załączonym plakacie.

Prof. Egilsdóttir specjalizuje się w badaniach nad średniowieczną literaturą islandzką, a jej publikacje obejmują tematykę sag, postaci świętych, pielgrzymów, męczęnników i biskupów dawnej Islandii i Skandynawii. Zainteresowania pani profesor obejmują również kwestie genderowe oraz średniowieczne koncepcje związane z czytaniem i czytelnictwem.

Zachęcamy wszystkich studentów do wzięcia udziału w 9. Studenckim Festiwalu Nauki organizowowanym w ddniach 22 - 25 kwietnia 2013 r. przez Samorząd Studencki Uniwersytetu Śląskiego. Szczegółowe informacje na temat Festiwalu można znaleźć na stronie Samorządu (www.studenci.us.edu.pl) oraz na załączonym plakacie.

festiwal nauki 2013 program

9 kwietnia (wtorek) o godz. 9:45 w sali 0.3 odbędzie się wykład Profesora Emmeta O'Connora z University of Ulster.

Tytuł wykładu: British, Irish, and American government policies on Northern Ireland, 1969-1998,

Serdecznie zapraszamy!

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wysłuchania dwóch wykładów gośinnych Profesora Wojciecha Lipońskiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykłady odbęda się 11 oraz 12 kwietnia 2013 r. Profesor Wojciech Lipoński jest światowej sławy badaczem, którego zainteresowania naukowe obejmują między innymi polsko-brytyjskie oraz polsko-amerykańskie relacje międzykulturowe, historię cywilizacji brytyjskiej, historię sportu, etnologię sportu oraz filozofię ruchu olimpijskiego.

 • 11 kwietnia 2013 r. godz. 11.30, Sala Rady Wydziału. Wykład zatytułowany "The History and Concept of Freedom in British Civilization"
 • 12 kwietnia 2013 r. godz. 09.45, sala nr 0,.51. wykład zatytułowany "Maritime Traditions and the Role of Sea Expansion in British Culture"

 Zachęcamy do pobrania plakatów promujących oba wydarzenia.

Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych informuje o możliwości wyjechania w drugim semestrze roku akademickiego 2013/2014 na studia na Uniwersytetach w Essen/Duisburgu (3 osoby), Yorku (2), Ulsterze (4), Tarragonie (10), Balearach (3), Sztokholmie (2), Joensuu (2), Rzymie (1) i Lille (2) w ramach programu wymiany studentów Erasmus.

Oferta dotyczy studentów obecnego 1, 2 i 3-go roku (2012/2013) programów: nauczycielskich i kulturowych. Możliwy jest też wyjazd studentów obecnego 4-go roku. Ponieważ jednak w ich przypadku będzie to wyjazd na ostatni semestr studiów, potrzebna będzie zgoda promotora pracy magisterskiej.

Kryteria selekcji na stypendium:
1. Dla studentów 2, 3 i 4-go roku – średnia ocen uzyskanych z obu semestrów w roku akademickim 2011/2012 powyżej 3,9.
2.Dla studentów obecnego 1-go roku – średnia ocen uzyskanych za pierwszy semestr powyżej 3,9.

Uwaga! Stypendium przyznawane w ramach programu Erasmus nie pokrywa wszystkich kosztów pobytu studenta za granicą. Osoby decydujące się na wyjazd muszą same pokryć część kosztów związanych z wyżywieniem i zakwaterowaniem.
Podania należy składać do 9 kwietnia 2013 roku w sekretariacie (w „dziupli" dr. Marka Kulisza). Podania powinny zawierać wypełniony formularz aplikacyjny (dostępny na stronie internetowej: erasmus.us.edu.pl. – formularz pojawia się na stronie po wypełnieniu wersji elektronicznej) i samodzielnie wyliczoną, potwierdzoną przez dziekanat średnią ocen.

Spotkanie ze studentami, którzy złożyli podania, odbędzie się 12 kwietnia (piątek) 2013 roku. Studenci proszeni są o zebranie się o godzinie 11.15 przed pokojem 3.51.

Studenci, którzy 5 kwietnia zostaną zakwalifikowani na wyjazd z Instytutu Języka Angielskiego, proszeni są o nieskładanie podań w Instytucie Kultur i Literatur Anglojęzycznych.

logo ikila blue small

 

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
ul. Gen. S. Grota-Roweckiego 5
41-205 Sosnowiec