H/Story https://knhstory.wordpress.com/

 1. Kim jesteśmy?

Historia bez jej opowiadania i bez narracji nie istnieje. Ta oczywistość była inspiracją do powstania w roku 2013 koła naukowego, którego członkowie zajmowaliby się tematyką na styku nauk historycznych i literaturoznawstwa. Działając już od ponad czterech lat, jesteśmy kołem młodych (i młodych duchem) badaczek i badaczy, których naukowe pasje ogniskują się wokół szeroko rozumianych połączeń pomiędzy tymi dwiema dziedzinami, sięgając również w stronę historiografii, historii i teorii literatury, kulturoznawstwa, psychologii i socjologii, ale i medycyny oraz biologii. Łączy nas zainteresowanie sposobami opowiadania i rozpowszechniania historii, jej fałszowania i odfałszowania, wykorzystywania i manipulowania nią w kulturze, kwestie płci kulturowej w ujęciu historycznym oraz traktowanie narracji historycznej jako tekstu. Innymi słowy, jesteśmy przekonani, że historia jest pełna fascynujących opowieści, których znaczenia nie tylko leżą u podstaw różnych tożsamości i kultur, ale które nabierają dodatkowych wartości przez zestawienie historii z innymi obszarami badań.

 Wykład Marty Dziurosz zgromadził liczną publiczność, która miała okazję zapoznać się z działalnością Free Word Centre w Londynie, w szczególności z zadaniami tłumacza-rezydenta. Marta jest absolwentką studiów w ramach programu „Kultura i literatura brytyjska i amerykańska”, które ukończyła w 2006r  oraz kursu podyplomowego z zakresu tłumaczenia literackiego w Katedrze UNESCO UJ. Pierwsza część jej wykładu poświęcona była działalności Free Word Centre jako miejsca działającego na przecięciu kultury i polityki oraz tworzącego przestrzeń współdziałania wydawców, pisarzy, tłumaczy, naukowców, pracowników trzeciego sektora, artystów, dziennikarzy i aktywistów. Cel programowy centrum, czyli propagowanie wolności słowa, realizowany jest poprzez liczne programy i projekty, w tym omawiany podczas seminarium program „Power of Translation” skupiający takie inicjatywy jak praca z nauczycielami i uczniami wielojęzycznymi (głównie ze środowisk emigranckich i uchodźczych) wykorzystująca twórczy potencjał przekładu i wielojęzyczności, a także kampanie przeciw cenzurze oraz programowe wspieranie czytelnictwa wśród osób i grup społecznie wykluczonych.

W dniu 9 listopada 2016 Zakład Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich zorganizował wykład gościnny profesora teologii Douglasa Christie z Loyola Marymount University w Los Angeles oraz Ralpha Blacka, poety i współdyrektora Brockport Writers Forum ze State University of New York. Tematem wykładu były współczesne przejawy (mikro)rasizmu w społeczeństwie amerykańskim ukazane w obsypanej nagrodami poetyckiej medytacji Claudii Rankine pt. Citizen: An American Lyric (2014). W trakcie wykładu studenci spontanicznie dzielili się doświadczeniami związanymi z istnieniem uprzedzeń rasowych w swoim otoczeniu. Żywa dyskusja towarzysząca wykładowi zdaje się świadczyć o uniwersalności i wadze podnoszonego przez gości problemu.  

Z radością informujemy, że Writing Centre kontynuuje swoją działalność w nowym roku akademickim. Przypominamy, że z usług Centrum mogą korzystać wszyscy studenci, którzy chcieliby uzyskać pomoc w pisaniu po angielsku. Nasi tutorzy udzielają porad w zakresie pisania akademickiego i twórczego, właściwego stosowania arkusza stylu, poprawności językowej i wielu innych. Każdy student może umówić się na konsultacje z dowolnym tutorem drogą mailową.
Poza oferowaniem pomocy w pisaniu, w zeszłym roku Writing Centre stworzyło także nowy arkusz stylu dla studentów studiów specjalności IKiLA, zorganizowało konkurs na opowiadanie literackie, wydało pierwszy numer Wricent Magazine oraz przeprowadziło trzy akcje antyplagiatowe. W nowym roku planujemy kolejną edycję konkursu, wydanie kolejnych numerów magazynu oraz więcej akcji przestrzegających przed plagiatem, jak również nowości, o których będziemy informować na bieżąco.
Wszystkie aktualne informacje, materiały oraz harmonogram konsultacji tutorów są dostępne na naszej stronie: http://writingcentre.us.edu.pl/

Kierownik Zakładu:
dr hab. Leszek Drong

Pracownicy Zakładu:
dr Anna Malinowska (adiunkt)
dr Agnieszka Kliś-Brodowska (adiunkt)
dr Karolina Lebek (adiunkt)
dr Marcin Sarnek (adiunkt)
dr Tomasz Gnat (adiunkt)
mgr Magdalena Bednorz (asystent naukowo-dydaktyczny)
mgr Marta Gorgula (asystent naukowo-dydaktyczny)
mgr Małgorzata Furgacz (asystent naukowo-dydaktyczny)
mgr Aleksandra Musiał (asystent naukowo-dydaktyczny)

Doktoranci:

mgr Jacek Wandzel

I semestr

Dr Julia Szołtysek: THE TAO OF TRAVEL: LESSONS IN (UN)CULTURE, (MIS)CONDUCT, AND (IN)HUMANITY FROM 20TH AND 21ST TRAVEL WRITERS

I semestr

Moduł tematyczny

Dr Sonia Caputa: CONTEMPORARY AMERICAN ETHNIC LITERATURE(S)

Moduł literatura / kultura:

Dr Julia Szołtysek: MODERNISTS AND THEIR ‘ORIENTS’ – REPRESENTATIONS OF EAST/WEST ENCOUNTERS IN ENGLISH-LANGUAGE LITERATURE

II semestr

Moduł media:

Dr hab. Leszek Drong: IRISH FILM AND CONTEMPORARY IRISH LITERATURE: SOCIAL AND POLITICAL CONTEXTS

Wiedza ogólna:

SOCJOLOGIA

NAUKA O POLITYCE

 

Grupy nn i ni

I semestr

Dr Marek Kulisz: ENGLISH MODERNIST LITERATURE

Dr Agnieszka Woźniakowska: AMERICAN MODERNISM

II semestr

Dr hab. Małgorzata Nitka THE VICTORIAN NOVEL IN CONTEXT


Grupy sw

II semestr:

Dr Marcin Mazurek /Tomasz Kalaga / mgrBartłomiej Kuchciński : 20TH CENTURY SCIENCE FICTION – CRITICAL RECEPTION


Grupy kaoj/km:

I semestr:

Dr hab. Rafał Borysławski: ANGLO-SAXON ENGLAND(S).OLD ENGLISH CULTURE IN ITS PAST AND MODERN CONTEXTS

II semestr:

Dr Marek Kulisz: ENGLISH MODERNIST LITERATURE


Grupy tłumaczeniowe t, o, ind,:

I semestr:

Dr Agnieszka Woźniakowska: AMERICAN MODERNISM


Grupy tłumaczeniowe s

I semestr:

Dr Maciej Nowak: UTOPIA AND CONTEXTS


Grupy tłumaczeniowe j

I semestr:

Dr Marek Kulisz: ENGLISH MODERNIST LITERATURE


Grupy jb (język biznesu)

I semestr:

Dr hab. Jacek Mydla: MYSTERY AND SUSPENSE THRILLER

Dnia 24 maja odbyły się wybory Dyrekcji Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych na kadencję 2016-2020. W wyniku przeprowadzonych wyborów nowym dyrektorem Instytutu został prof. dr hab. Zbigniew Białas, zastępcą Dyrektora Instytutu ds. dydaktyki została dr Marta Mamet-Michalkiewicz, zaś zastępcą Dyrektora Instytutu ds. nauki został dr Marcin Sarnek.

Nowa Dyrekcja Instytutu przejmie kompetencje oraz funkcje dotychczasowej Dyrekcji dnia 1 września 2016 r.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych studentów do wzięcia udziału w wykładzie i warsztatach przeprowadzonych przez przedstawiciela firmy XTM International, Pana Mikołaja Lauera. Spotkanie odbędzie się 6 czerwca 2016 r. o godz. 1300 w sali 2.53.

Z radością informujemy, że na stronie http://www.writingcentre.us.edu.pl/ dostępny jest pierwszy numer magazynu Writing Centre IKiLA WriCent Magazine. Jest to wydanie specjalne, w którym opublikowane zostały prace zgłoszone na konkurs literacki ReTelling, w tym zwycięskie opowiadanie Ewy Drapy "Conjunction".

Zapraszamy do lektury!  

 Zakład Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich zaprasza serdecznie na wykład pt. “Beyond the Pines and Wilderness: Landscape in Contemporary Canadian Art”, który zostanie wygłoszony przez prof. Aleksandrę Idzior, z Wydziału Sztuk Wizualnych University of the Fraser Valley, w środę 1 czerwca 2016 r., o godz. 14:00, w sali 1.49.

Doktoranckie Koło Naukowe H/Story serdecznie zaprasza na kolejną prezentację spod szyldu History Goes Pop! Tym razem będzie to wystąpienie Patrycji Sokołowskiej pt. Necronomicon. The Hidden History of H.P. Lovecraft. Zapraszamy w piątek 3 czerwca 2016 roku do sali 2.23 o godzinie 11.30.

Hstroycolour smaller

Instytut Kultur i Liteatur Anglojęzycznych oraz Instytut Historii UŚ serdecznie zapraszają na otwarty wykład gościnny prof. Bernta Øyvinda Thorvaldsena z University of Southeast Norway. Wykład zatytułowany "The Old Norse Concept of Luck" odbędzie się we wtorek, 24.05.2016 r., o godz. 11.30 w Sali Rady Wydziału im. prof. Kazimierza Polańskiego. Wykład jest otwarty dla wszystkich, ale jest również częścią ogólnouczelnianego modułu "Viking Age and Medieval Scandinavia". 

Zakład Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich oraz Centrum Studiów Kanadyjskich zaprasza na kolejną edycję Dnia Kultury Kanadyjskiej na Uniwersytecie Śląskim (12 maja 2016 r.),  w ramach którego zostaną wygłoszone wykłady i prezentacje, oraz zostaną przeprowadzone warsztaty poświęcone analizie literatury kanadyjskiej.  Dr Tegan Zimmerman z Okanagan College w Brytyjskiej Kolumbii będzie głównym gościem tego wydarzenia kulturowego.  Będzie to okazja do poznania dr Zimmerman,  która w semestrze jesiennym nowego roku akademickiego 2016-2017  wygłosi w Instytucie Kultur i Literatur Anglojęzycznych  serię wykładów oraz przeprowadzi innowacyjne zajęcia poświęcone kanadyjskiej powieści historycznej,  dramatowi kanadyjskiemu i  kulturze popularnej. Program Dnia  oraz wybrane teksty z The Journals of Susanna Moodie autorstwa Margaret Atwood,  które będą analizowane w czasie warsztatów,  znajdują się w załącznikach. Studenci zainteresowani warsztatami proszeni są o kontakt z dr hab. Eugenią Sojką  (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ).

Wicked Shapes to grupa czwórki studentów, w której skład wchodzą Artur Kandziora, Dagna Konior, Maria Magdalena Bochnak i Robert Kędryna. Wspólnie uczą się na specjalności SPRINT-WRITE (projektowanie rozrywki interaktywnej oraz lokalizacja gier i oprogramowania) na kierunku filologia angielska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i postanowili od razu po rozpoczęciu nauki zająć się projektowaniem gier. Obecnie zajmują się pracą nad grą przygodową typu puzzle o tytule DREM, a w międzyczasie pieczołowicie negocjują wydanie ich pierwszego projektu – gry planszowej zatytułowanej THE MOST RIDICULOUS WAY.

:

Strona WWW:  http://www.wickedshapes.com/
fb-logo https://www.facebook.com/wickedshapesgames/
Twitter bird logo 2012.svg https://twitter.com/Wicked_Shapes
YouTube-icon-full color https://www.youtube.com/channel/UCBmv9sDZZ7BGUo7xpH_M90Q

Writing Centre z radością informuje, że rozstrzygnięty został pierwszy konkurs na opowiadanie literackie ReTelling. Zwyciężczynią została Pani Ewa Drapa za świetny utwór zatytułowany Conjunction. 

Serdecznie gratulujemy! 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. Co więcej, każda z nadesłanych prac ma szansę ukazać się w pierwszym specjalnym numerze magazynu Writing Centre, którego publikacja planowana jest na przełomie maja i czerwca.

Programy studiów zamieszczone w tej sekcji dotyczą specjalności studiów stacjnarnych i niestacjonarnych prowadzonych przez Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych w ramach kierunku filologia angielska począwszy od roku akademickiego 2015/2016. W porównaniu z programami studiów obowiązujących studentów, którzy rozpoczęli studia w roku 2014 wprowadzono zmiany dotyczące obowiazkowego modułu ogólnouczelnianego oraz kilka innych zmian.

Przedstawiamy program IV Festiwalu Studenckiej Działalności Naukowej, który odbędzie się 21 kwietnia 2016 r. Serdecznie wszyskich zapraszamy!

 Jaka jest pozycja Conrada we współczesnej polskiej kulturze? Przeglądając prasę codzienną raz po raz napotykamy nagłówki w stylu „ktoś lub coś jak Conrad”. Żaden z tych artykułów nie nawiązuje jednak do jego twórczości, ponieważ teksty prasowe posługują się jedynie jego nazwiskiem jak „płachtą” na czytelnika, znakiem rozpoznawczym, a używając terminologii marketingowej – wykorzystują jako markę? Ale czy istnieje „marka Conrad”? Dlaczego jego nazwisko jest ciągle obecne w prasie, a twórczość odchodzi w niepamięć? To kolejny aspekt obecności (lub raczej nieobecności) Conrada – spadek czytelnictwa jego utworów. Badacze utyskują na brak zainteresowania polskich czytelników prozą Conrada – w przeciwieństwie do Francji czy Japonii, gdzie Conrad jest obecny czytelniczo. Paradoksalnie Conrad jest ciągle postrzegany jako mistrz dla współczesnych pisarzy, takich jak np. Orhan Pamuk, Arturo Pérez-Reverte czy John Maxwell Coetzee. Niniejszy tom szkiców próbuje odpowiedzieć nie tylko na te i inne pytania, ale również stara się w przystępny i ciekawy sposób przybliżyć twórczość Josepha Conrada-Korzeniowskiego współczesnemu czytelnikowi.

Publikacja dotyczy problemów powstałych na styku literatury i psychologii, w szczególności terapeutycznej funkcji tekstów, zarówno w odniesieniu do ich autorów, jaki i do czytelników. Autorzy poszczególnych artykułów poddają analizie różnorodne teksty kultury powstałe w dziewiętnastym i w dwudziestym wieku, pokazując, że nie tylko psychologia dostarcza narzędzi do odczytania (niekiedy na nowo) tekstów literackich, ale i literatura pomaga w zrozumieniu problemów z dziedziny psychologii.

Festiwal Studenckiej Działalności Naukowej jest coroczną imprezą naukową organizowaną od 2013 roku przez pracowników i studentów Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych. Myślą przewodnią Festiwalu jest stworzenie przestrzeni wymiany poglądów i perspektyw badawczych dla studentów zainteresowanych pogłębianiem wiedzy i poszerzaniem zdolności interpretacyjnych szeroko rozumianych tekstów literackich i kulturowych.

The Institute of English Cultures and Literatures, University of Silesia is happy to announce its upcoming conferenceL Fantastic Material(s): Things and the Workings of the Non-Real (7-8 July 2016). The conference Keynote Speakers are Mark Bould (UWE, Bristol, UK) and Jeffrey Andrew Weinstock (Central Michigan University, USA). Futher details and the CfP can be found on the conference’s website: https://fantasticmaterial.wordpress.com/.

 

Kierownik: dr hab. Eugenia Sojka, dr hab. Agnieszka Adamowicz-Pośpiech
www.theatrum.us.edu.pl

Wydziałowy Zespół Badawczy “Theatrum”, działający na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego od 2015 r., skupia członków różnych Instytutów zainteresowanych studiami nad teatrem. Członkowie Zespołu analizują teksty związane z teatrem, dramatem i performansem w kulturze brytyjskiej, niemieckiej, amerykańskiej, kandyjskiej i polskiej.

Członkowie: dr hab. Dorota Fox, dr hab. Zbigniew Feliszewski, dr hab. Jacek Mydla, dr hab. Eugenia Sojka, dr hab. Agnieszka Adamowicz-Pośpiech, dr Beata Popczyk-Szczęsna, dr Aneta Głowacka, dr Jacek Mikołajczyk, dr Agnieszka Woźniakowska, dr Magdalena Figzał, dr hab. Grażyna Starak, dr hab. Anna Majkiewicz, dr hab. Leszek Małczak, dr Gabriela Abrasowicz, dr Sabina Sweta Sen-Podstawska, mgr Bożena Leszkiewicz.

Jesteś ciekawy, jak się pracuje w jednej z najbardziej znanych firm IT? Zastanawiasz się, co ma filolog do IT? Chcesz się dowiedzieć, jak się dostać do IBM? Już 15 marca 2016 roku będziesz miał okazję, by odpowiedzieć sobie na te wszystkie pytania podczas IBM Open Day!

Informujemy, że w dniu 16 marca odbędzie się Dzień Otwarty Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych. Poniżej zamieszczamy Program Dnia Otwartego. Zainteresowanych uczestnictwem w zajęciach prosimy o kontakt z dr Martą Mamet-Michalkiewicz, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Program Dnia Otwartego 2016

Organizatorzy V kiermaszu książek używanych, który odbył się w grudniu 2015 roku na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu, pragną podziękować w imieniu własnym i Fundacji Centaurus za udział i wielką hojność. Zebrane przez nas pieniądze pomogły w zebraniu kwoty potrzebnej na wykup dwóch koni – Julii i Johna. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy! Osoby pragnące pomóc przy organizacji kolejnego kiermaszu proszone są o kontakt pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  

 

Centaurus1

The theme of the conference focuses first and foremost on the maze-like structure of both the urban landscape and the net of relationships within that structure, drawing attention to the ubiquitous feeling of puzzlement that accompanies the journey through the urban labyrinth. It invites the speakers to consider the multiplicity of ways in which the city is imagined in literature, allowing for a vast variety of amazing visions of the urban landscape, but it also proposes a completely opposite type of relationship, in which it is the cityscape that can be read like a dense plot.

Download the CFP (PDF file)

Serdecznie zapraszamy wszystkich studentów i pracowników uczelni do wzięcia udziału w jubileuszowych spotkaniach rodzinnych z grami planszowymi Pionek! organizowanymi przez współpracujące z Instytutem Kultur i Literatur Anglojęzycznych wydawnictwo gier planszowych Portal.

W dniach 12-13 grudnia odbędzie się jubileuszowa, 25. edycja rodzinnych spotkań z grami planszowymi - Pionek! To najstarsza tego typu impreza w Polsce, w całości poświęcona grom planszowym i rodzinnej formie spędzenia wolnego czasu. Chociaż żyjemy w czasach olbrzymiej popularności gier komputerowych, to gry planszowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, a imprezy podobne do Pionka przyciągają coraz większe tłumy fanów analogowej zabawy. Poprzednią edycję odwiedziło w ciągu 2 dni ponad 1000 osób bijąc rekord frekwencji. Jubileuszowa, 25 edycja przenosi się do nowej, 3 razy większej lokalizacji - hali MOSiR w Zabrzu, przy ulicy Matejki 6. 

Zapraszamy wszystkich studentów do udziału w konkursie na anglojęzyczne opowiadanie organizowanym przez Writing Centre działające przy Instytucie Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego. Tematem pierwszej edycji konkursu jest Retelling. Wszystkie szczegóły znajdują się na stronie www.writingcentre.us.edu.pl oraz pod tym linkiem.

Centrum Gender Studies serdecznie zaprasza na panel dyskusyjny poświęcony krytycznym dyskursom męskości. Naszymi i Państwa gośćmi będą:

dr Urszula Kluczyńska (UM Poznań): socjolożka i pedagożka, badaczka męskości, autorka m.in. monografii "Metamorfozy tożsamości mężczyzn w kulturze współczesnej", współredaktorka tomów “Men and masculinities in the European dimension” (nr specj. Studiów Human. AGH, 2015), “Wymiary męskości” (nr specj. Interaliów, 2015);

dr Bartek Lis (Muzeum Współczesne, Wrocław): socjolog, kurator projektów społecznych, specjalizuje się w socjologii męskości, seksualności, ciała oraz socjologii kultury, autor m.in. niedawno wydanej książki: "Gejowskie (nie)męskości. Normy płciowe a strategie tożsamościowe gejów" (2015);

dr hab. Tomasz Sikora (UP Kraków, Interalia): kłirowy teoretyk, badacz literatury i kultury północnoamerykańskiej, autor m.in. "Bodies Out of Rule: Transversal Readings in Canadian Literature and Film" (2014).

Dyskusja odbędzie się 11 grudnia (piątek) o godz. 15.00 w sali 1.46 Strona wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1709261702643597/ Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

 W dorocznym konkursie Peter Lang Young Scholars Award monografia doktorska dr Julii Szołtysek została wyróżniona z grona kilkuset zgłoszeń, które napłynęły do wydawnictwa z całego świata. Praca zostanie opublikowana, a jej wydanie zostanie dofinansowane przez wydawnictwo. Serdecznie gratulujemy Laureatce!

Z radością informujemy, że Writing Centre działające przy Instytucie Kultur i Literatur Anglojęzycznych wznowiło swoją działalność w roku akademickim 2015/2016. Ta nowoczesna oferta pomocy dydaktycznej skierowana jest do wszystkich studentów chcących uzyskać wsparcie przy pisaniu esejów akademickich, pisaniu twórczym, czy też udoskonalić swój warsztat pisania w języku angielskim. Pomoc tutorów Writing Centre dostępna jest także dla wszystkich studentów i doktorantów Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Po więcej informacji zapraszamy na stronę Writing Centre.

 

Studenckie Koło Naukowe Kanadystów zaprasza na pierwsze w roku akademickim 2015/2016 spotkanie, które odbędzie się 4 listopada o godz. 16:40 w sali 3.55. Podczas spotkania zostanie przedstawiony profil koła jak również plan jego działalności w bieżącym roku akademickim. Serdecznie zapraszamy wszystkich studentów zainteresowanych Studiami Kanadyjskimi.

Serdecznie zpraszamy do udziału w spotkaniu inauguracyjnym "Projektu Derrida". Będzie to cykl seminariów, na których będziemy analizowali wybrane teksty Jacques'a Derridy. Pierwsze spotkanie odbędzie się w środę 4.11 o godz. 16.30 w sali 4.63 (akwarium) i poświęcone będzie klasycznemu tekstowi Derridy "Różnia".
Więcej informacji i aktualności oraz tekst w formacie pdf znajdą Państwo na stronie https://www.facebook.com/projektderrida
Project derrida

Informujemy o trzeciej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kanadzie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych - „Discover Canada 2016”, który jest wspólną inicjatywą Zakładu Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich przy Instytucie Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego oraz I Liceum Ogólnokształcącego w ZSO w Żorach. Patronat nad konkursem objęli: Ambasada Kanady w Polsce, Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto, Minister Edukacji Narodowej, Rektor Uniwersytetu Śląskiego, Polskie Towarzystwo Badań Kanadyjskich oraz Prezydent Miasta Żory. Na laureatów konkursu czeka pięć indeksów na Filologię Angielską oraz wysokie nagrody pieniężne. Koordynatorką konkursu z ramienia Uniwersytetu Śląskiego jest dr hab. Eugenia Sojka, kierownik Centrum Studiów Kanadyjskich. Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie internetowej http://www.mt-oka.pl/

The book addresses the notion of time and temporality and its various conceptualizations in the theories of the new physics, utilized as a thematic and formal framework in the British novel of the twenty-first century. As the Newtonian conception of reality does not provide a reliable framework within which to situate human experience and generate meaning, fiction writers have recognized quantum mechanics as a potent source from which to draw in search of new metaphors. The quantum has become a part of the understanding of reality, and its concepts and assumptions have been absorbed into the textual structure and content of literary fiction. Shapes of Time in British Twenty-First Century Quantum Fiction examines human temporality as mediated by the timeshapes imagined within the context of the new physics, and explores the philosophical implications for human temporality and identity of situating an individual within the realm of physical time. Its chapters deal with various concepts of the new physics connected with temporality, and their appropriation in a selected novel: parallel universes in Andrew Crumey’s Sputnik Caledonia (2008), eternal recurrence and Poincaré’s theorem in David Mitchell’s Cloud Atlas (2004), chaos theory in Samantha Harvey’s The Wilderness (2009), and the end of time in Scarlett Thomas’s The End of Mr. Y (2006). Each of them corresponds to a different conceptual shape of time: tree, concertina, spiral and snapshot, respectively, which is enacted on the formal level. Analyzing the new time constructs in a narrative, this book thus uncovers passages between scientific and humanistic standpoints, and reveals quantum fiction to be an effective tool for visualizing the subjective non-homogenous experience of private time.

Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych serdecznie zaprasza na otwarty wykład gościnny pt "Cinder(f)ellas. Transition from Boyhood to Manhood in Medieval Icelandic Entertaining Literature", który wygłosi prof. Ásdís Egilsdóttir z Uniwersytetu Islandzkiego w Reykjaviku. Wykład odbędzie się w Sali Rady Wydziału im. Prof. Kazimierza Polańskiego, w budynku Neofilologii UŚ, 14 października 2015 r, o godz.9.45. Szczegóły na załączonym plakacie. 

Błąd! Prawdopodobnie użyto błędnego hasła lub loginu użytkownika. Proszę również sprawdzić czy nie wciśniety jest klawisz CAPS-LOCK. Proszę spróbować ponownie.

Zaloguj.

Z olbrzymim smutkiem i bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

Prof. zw. dr. hab. Janusza Arabskiego

Współtwórcy Anglistyki Uniwersytetu Śląskiego i jej wieloletniego Dyrektora.

Rodzinie oraz Bliskim Zmarłego składamy szczere kondolencje oraz wyrazy współczucia,

Dyrekcja i pracownicy Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych.


Uroczystości pogrzebowe Profesora Janusza Arabskiego odbędą się 19 września 2015 r. (tj. w sobotę) o godz. 12.00 na cmentarzu przy Alei Mireckiego w Sosnowcu.

Marvels of Reading. Essays in Honour of Profesor Andrzej Wicher jest tomem esejów napisanych w większości w języku angielskim i honorującym sześćdziesięciolecie urodzin profesora Andrzeja Wichra, jednego z czołowych mediewistów i szekspirologów polskich. Tom składa się z jedenastu tekstów autorstwa uznanych polskich badaczy literatury, kultury i filozofii krajów anglojęzycznych, przyjaciół i dawnych uczniów Profesora, a tematyka tekstów obraca się wokół zainteresowań badawczych jubilata: studiów nad literaturą starogermańską, staroangielską, średnioangielską, Rajem utraconym J. Miltona, poezją G. M. Hopkinsa, filozofią melancholii, strukturą baśni, a także tłumaczeniem średnioangielskiego romansu rycerskiego. 

Tom zawiera w sobie następujące artykuły: “Margery Kempe’s Roman (Purgatorial) Holiday, or on Penance and Pleasure in Medieval Journeys” (Liliana Sikorska); “Magic and Religion in the Prose Merlin” (Bartłomiej Błaszkiewicz); “All That is Wrought is not Gold: Locating Wealth in Old English Gnomic Texts” (Rafał Borysławski); “The Character of Iêsu Krist in the Old Saxon Gospel Harmony The Hêliand as a Dramatic Cultural Synthesis Combining Elements of Deep Christian Piety and the Germanic Code of Heroic Honour” (Łukasz Neubauer); “’Margaret, are you grieving over Goldengrove unleaving?’: ‘Spring and Fall’ in the Poetic Thoughts of Gerard Manley Hopkins (and Charles Taylor’s Philosophy)” (Ewa Borkowska); “Ethnically Different Mothers-in-law in Chaucer’s Man of Law’s Tale and Its 2003 BBC Adaptation” (Anna Czarnowus); “Jacques and the Politics of Melancholia” (Tadeusz Sławek); “Death and the Hero – Paradise Lost and the Problem of Theomachia” (Maria Błaszkiewicz); “A Fairy Tale in Focus: Ecstatic Focalisations in A Christmas Carol” (Jacek Mydla); „Czytanie cudów w Panu Gawenie i Zielonym Rycerzu i Opowieści Franklina” (Barbara Kowalik); “More Motivated Malignity? The Ominous Agenda of the Green Knight in Andrzej Wicher’s Translation of Sir Gawain and the Green Knight” (Piotr Spyra).

Praca jest adresowana do filologów angielskich, badaczy literackiej kultury krajów anglosaskich, a także studentów filologii angielskiej.

Filologiczny Zespół Badawczy BESTO zaprasza na spotkanie z prof. Frances Bartkowski z Rutgers University (USA), która mówić będzie o swojej książce Kissing Cousins: A New Kinship Bestiary poświęconej zmianom, jakim we współczesnej kulturze podlega rozumienie powinowactwa i o ich znaczeniu dla kierunku rozwoju badań nad relacjami pomiędzy ludźmi i zwierzętami.

Spotkanie odbędzie się 29 maja (piątek) o godz. 13:15 w Sali 3.23.

Informujemy, że praca magisterska Kamilii Scheithauer (Niemiec) pt. „Coming Back to the Roots: Struggle Against the Colonial Educational Legacy and the Process of Rediscovering Aboriginal Knowledge in Contemporary Canada,”  napisana pod opieką naukową dr Eugenii Sojki, zdobyła główną nagrodę w  Konkursie  Polskiego Towarzystwa Badań Kanadyjskich na Najlepszą Pracę Magisterską o Tematyce Kanadystycznej w Polsce (Nancy Burke Best M.A. Thesis Award). Fragmenty nagrodzonej pracy zostaną opublikowane w punktowanym czasopiśmie akademickim TransCanadiana. Serdeczne gratulacje!

Zakład Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich zaprasza na wykład dr Ewy Stachniak,  angielsko-języcznej pisarki kanadyjskiej z Toronto. Wykład pt. "History and fiction. A writer's journey” odbędzie się 21 maja 2015 r. (czwartek), o godz. 11:40, w sali nr 1.46. 

http://www.evastachniak.com/

http://www.evastachniak.com/eva-stachniak/

Zakład Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich oraz Centrum Studiów Kanadyjskich zaprasza na kolejną edycję Dni Kultury Kanadyjskiej na Uniwersytecie Śląskim (06-07 maja 2015 r.), w ramach których zostaną wygłoszone wykłady, oraz odbędą się pokazy filmów oraz przedstawienie teatralne w wykonaniu studentów Uniwersytetu Śląskiego uczęszczających na zajęcia z prowadzone w drugim semestrze przez dr Lindsay Thistle z Trent University w Kanadzie. Tematyka tegorocznych dni kanadyjskich to „Indigenous identity as expressed in personal narratives and video-filmmaking “ oraz „English Canadian theatre and television – expanding identity programming.” Wykłady zostaną wygłoszone m.in. przez Shirley Hardman z University of the Fraser Valley, reprezentującą Naród Stó:lō, z Zachodniego Wybrzeża Kanady oraz dr Lindsay Thistle. Swoją obecnością na otwarciu Dni Kultury Kanadyjskiej w środę, dnia 6 maja o godzinie 10:00, zaszczyci nas Ambasador Kanady w Polsce, Pani Alexandra Bugailiskis.

Zakład Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich zaprasza na wykład dr Lindsay Thistle z Trent University w Kanadzie pt. “Understanding the CBC: Its History, Mandate and Most Successful Shows”.  Wykład odbędzie się  28 kwietnia (wtorek) o godz. 13:20 w sali 1.46.

 Biuro Karier Uniwersytetu Śląskiego oraz Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości zapraszają na spotkanie „Co dalej po studiach. Możliwości rozwoju zawodowego” skierowane do Studentów i Absolwentów Państwa wydziału, które odbędą się 27 kwietnia 2015 r. godz. 13:15 - 15:00 na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu (sala Rady Wydziału) oraz 28 kwietnia 2015 r. w godz. 14:15 - 15:30 na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach (Instytut Informatyki - aula B4). Program wydarzenia oraz bardziej szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Biura Karier UŚ. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych naIII Festiwal Naukowej Działalności Studenckiej odbywający się w środę 22.04 od godziny 10.00 w Sali Rady Wydziału. Program Festiwalu znajduje się w załączniku. W ramach Festiwalu studenci prezentują swoje zainteresowania akademickie i osiągnięcia badawcze.

Zakład Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich zaprasza na wykład dr Lindsay Thistle z Trent University w Kanadzie pt. „The Stories of Lucy Maud Montgomery in Film and Television: Anne of Green Gables and Other Spin Off Series”.  Wykład odbędzie się  23 kwietnia (czwartek) o godz. 13:20 w sali 0.3.

This book analyses the most significant aspects of the evolutionary process which occurred in literary hermeneutics: the shift from interpretation perceived as a methodology of reading to the ontological function of exegesis. Through the discussion of the theories of Friedrich Schleiermacher, Eric Donald Hirsch, Hans-Georg Gadamer and Paul Ricoeur, it focuses on the metamorphosis of the concepts of meaning, interpretation and validity, and demonstrates how the correlative changes in the essence and functions of these three elements transformed the art of understanding from being a methodological discipline to an ontological instrument for a re-description of the interpreter’s self. The book highlights the development of those aspects of hermeneutic thought which are of particular significance in the contemporary debate over validity and criteria of interpretation. The vision of hermeneutics proposed here contradicts the supposedly anachronistic character of the art of understanding, and, through a permanent departure from essentialist views and categories, enables it to enter into a discussion with such literary orientations as neo-pragmatism and reader-response theory.

The Institute of English Cultures and Literatures, University of Silesia (Poland) and Love Research Network are happy to announce the CFP for the upcoming conference:

The Materiality of Love

The interest of love studies in the ways affection can be materialized has been reflected through various scholarly perspectives. Although material culture studies have given the issue less attention, there has recently been a revival of research into the intersection of materiality and love. The conference is seeking to reexamine love from the perspective of materiality studies, especially new materialism and object-oriented philosophy, to sparkle a debate on a relationship between love, objects and new forms of materializing affection. The conference aims to analyze the role of things and material culture in practicing and conceptualizing love. It intends to provide an insight into how materiality (in its broadest sense) impacts the understanding of love today (its meanings and practices), and reversely, how love contributes to the production and transformation of the material world.

 Zakład Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich zaprasza na wykład dr Lindsay Thistle z Trent University w Kanadzie pt. „Creating Canada, Eh?: Dramatic Representations of National Culture, Identity and Clichés”.  Wykład odbędzie się 25 marca (środa) o godz. 15:10​, w sali 1.46.

Cryptohistories is a collection of essays which provides a meeting ground for historians and cultural scholars analysing discussions of cryptic discourses in history and in historical narratives with roots in the mysterious. The focus here is on history as a subjective narrative, as a conscious construct and as manipulation. Equally important for all the contributors brought together in this book is the mechanics of the rise, popularity and apparent necessity of such narrative strategies. The essays address a variety of issues revolving around the study of cryptic aspects of discourses, ranging from theoretical approaches to secretive narratives of history, cultural encoding and decoding of cryptohistories, microhistories focusing on historical mysteries, and mythicised pasts and processes of mythicization of the past, as well as histories and theories of chance and manipulation. Among its specific subjects Crytpohistories features discussions on the reasons why certain quasi-historical narratives do not reach the status of history; on conspiracy theories analysed from the perspective of contemporary video-games; on the paradoxes of truth and falsehood in history; on parasitology as a cryptohistorical discourse; on the codes of Victorian floriography; on cases of cross-dressing and sartorial camouflage; on the Vietnam War MIAs; on manipulations lying at the core of contemporary Bulgarian identity; on the search for a racial utopia in the American South; and on the fiction of Beryl Bainbridge as a form of cryptohistorical literature.

Półfinał konkursu odbędzie się 12 marca 2015 r. w Instytucie Kultur i Literatur Anglojęzycznych, o godzinie 12:00, sala 0.3.Wydarzenie rozpocznie się wykładem pt. “Political Satire in Canadian Television Shows”, który wygłosi dr Lindsay Thistle z Trent University w Kanadzie. Do półfinału przystępuje 50 uczniów wybranych z 1022, którzy przystąpili do pierwszego etapu.

Konkurs Discover Canada jest wspólnym projektem Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego oraz I Liceum Ogólnokształcącego w ZSO w Żorach. Nad drugą edycją konkursu patronat objęli: Minister Edukacji Narodowej, Ambasada Kanadyjska w Polsce, Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto, Rektor Uniwersytetu Śląskiego, Kurator Oświaty w Katowicach oraz Prezydent Miasta Żory.

Od poniedziałku, 23 lutego Pani mgr Marion Poilvez z Uniwersytetu Islandzkiego w Reykjaviku będzie prowadzić zajęcia w ramach tzw. modułów ogólnouniwersyteckich.

Zajęcia z modułu "Social Outcasts in Sagas of Icelanders" (US-S0WYDZ-SOSI; 1 pkt ECTS) będą odbywać się w poniedziałki, w godz. 16.00-17.30, na Wydziale Nauk Społecznych UŚ (Katowice, ul. Bankowa 11), w sali 339. Po zajęciach Pani Poilvez zaproponowała dodatkowe fakultatywne zajęcia z czytania i tłumaczenia sag islandzkich.

Zajęcia z modułu "Eddaic Poetry" (US-S0WYDZ-EP; 1 pkt ECTS) będą odbywać się w budynku Neofilologii UŚ w Sosnowcu (ul. S. Grota-Roweckiego 5) w czwartki,  w godz. 16.40-18.20, w sali 2.23.

Moduł "Society and Culture of Medieval Scandinavia" (US-S0WYDZ-SCMS; 1 pkt ECTS), rozpoczęty wykładami prof. Jóna Viðara Sigurðssona w październiku 2014, będzie prowadzony przez kilkoro wykładowców z Islandii w ramach serii wykładów, o których będziemy informować Państwa sukcesywnie.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wykład dra Santiago Barreiro z Uniwersytetu w Buenos Aires pt. "Honour in Egils's saga". Wykład będzie poświęcony jednej z najpopularniejszych sag islandzkich i kwestii honoru w kulturze europejskiej Północy.

Wykład odbędzie się 25 lutego, o godz.11.30 w Sali Rady Wydziału (w Centrum Neofilologii w Sosnowcu).

24 lutego 2015 roku na zaproszenie Zakładu Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich UŚ oraz Zakładu Badań Kanadyjskich i Przekładu Literackiego UŚ odwiedzi Sosnowiec kanadyjski bard, spadkobierca wielkiego quebeckiego poety Gastona Mirona, Gilles BÉLANGER. Wykład dotyczący poezji quebeckiej, bogato ilustrowany muzyką odbędzie się o godzinie 15.00 w Sali Rady Wydziału w budynku Neofilologii przy ul. Grota Roweckiego 5 w Sosnowcu, wstęp jest wolny dla wszystkich.

Wieczorem tego samego dnia można będzie usłyszeć artystę w czasie WIECZORU QUEBECKIEGO organizowanego przez Studencki Klub Remedium, gdzie oprócz koncertu barda Organizatorzy zaproponują wszystkim projekcję filmu Zabiłem moją matkę (reż. Xavier Dolan) oraz tradycyjną kanadyjską przekąskę – poutine! Wstęp – 5 PLN, w cenie projekcja filmu i przekąska.

gilles belanger

Affinities, a collection of essays dedicated to Professor Tadeusz Rachwał, a noted literary historian and cultural critic, pioneer of the present-day cultural studies in Poland, includes texts written by his friends, colleagues, and disciples. As it turns out, even though the topics discussed by the particular authors differ from each other, the volume has a definite focus: literature and culture from the early modern times to the present, approached in ways that combine attention to the textual detail with a broad perspective of social change and the ability to use the hermeneutics of suspicion to see through various received ideas and petrified ideologies. Scholars from Poland, the UK, and the USA have demonstrated that Professor Rachwał attracts minds that unite critical passion and inquisitiveness with expertise in many fields of research in today’s (post-)humanities.

Serdecznie zapraszamy uczniów i nauczycieli do uczestnictwa w Dniu Otwartym Neofilologii Uniwersytetu Śląskiego, który odbędzie się 4 marca 2015 r. w budynku Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu (ul. Gen. S. Grota-Roweckiego 5).

Podobnie jak w roku ubiegłym impreza będzie miała charakter gry. Uczestnicy będą wykonywać zadania i zdobywać punkty decydujące o klasyfikacji. Na zwycięzców czekają liczne nagrody.

Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych informuje pracowników Instytutu o możliwości wyjazdu dydaktycznego w ramach programu „Erasmus +” do uczelni partnerskich. W czasie wyjazdu, który obejmuje maksymalnie 5 dni (dwa dni na podróż i trzy dni pobytu w uczelni partnerskiej) nauczyciel akademicki zobowiązany jest do przeprowadzenia minimum 8 godzin zajęć dydaktycznych. Program tych zajęć ustalony musi być przed wyjazdem z koordynatorem w uczelni partnerskiej.

Więcej szczegółów zamieszczono w załączonym dokumencie.

Kryptohistorie. Ukryte i utajone narracje w historii to tom, w którym historycy, filologowie i inni badacze spotykają się na polu badań nad tajemnicą, tajnością i teoriami spiskowymi w historii i w narracjach około- lub pseudohistorycznych. Z jednej strony rozważają oni znaczenie owych tematów w historii oraz ich konsekwencje społeczne i polityczne, a z drugiej strony pytają o kryteria historyczności wydarzeń oraz o wagę mechaniki narracji dla konstruowania opowieści i historii. W rozumieniu „kryptohistorycznym” zatem na szczególną uwagę zasługują – w szerokim rozumieniu tego słowa – teksty historyczne, które skupiają się na tropieniu, odkrywaniu i opisywaniu sekretów, spisków i spekulacji, a także na wyjaśnianiu ich strategii narracyjnych oraz mechanizmów ich powstawania. Autorzy artykułów zamieszczonych w tomie zastanawiają się do jakiego stopnia takie narracje przynależą do dyskursu właściwego historii, w jaki sposób przyczyniają się one do jego aberracji i jego rozwoju oraz zarysowują historiograficzne, metanarracyjne i retoryczne ramy historii i kryptohistorii. Tom zawiera również eseje stanowiące poszczególne studia przypadków i koncentrujące się nad historycznymi przykładami mechanizmów i zjawisk związanych z tajemnicą, tajnością i spiskowością. Obejmują one szerokie spektrum zagadnień – od średniowiecznej mityzacji śmierci władcy, przez historycystyczne rekonstruowanie renesansu, czarną legendę Marii Kazimiery, utajone znaczenia malarstwa Vermeera, osiemnastowieczne rozprawy szyfrologiczne, fenomen popularności dziewiętnastowiecznego seryjnego zabójcy, wiktoriańską parazytologię, filmy traktujące o zbiegłych nazistach, śmierć Olofa Palmego jako kanwę szwedzkich powieści detektywistycznych, konstruowanie narodu w oparciu o przeinaczone pojmowanie roli archeologii, po współczesną kryptografię asymetryczną.

Książka adresowana jest do szeroko rozumianej społeczności akademickiej i studentów, a szczególnie do historyków i filologów zajmujących się tematami historiografii, narratologii i ich społecznymi implikacjami.

Biuro Karier Uniwersytetu Śląskiego zaprasza na organizowane 14 i 21 stycznia br. szkolenia:CV & rozmowa kwalifikacyjna, czyli jak wyprzedzić innych już na starcie”oraz „Praca na etacie & własny biznes, czyli przepis na pewny sukces”. Skierowane są one do Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Śląskiego. Szkolenia odbędą się w godz. 16:00 – 18:00.

Więcej informacji o szkoleniach w linku: http://bk.us.edu.pl/szkolenie-bk-kariera-przyszlego-milionera

Niniejszy tom jubileuszowy został przygotowany z okazji 40. rocznicy powstania anglistyki na Uniwersytecie Śląskim. Na publikację składają się artykuły autorstwa samodzielnych pracowników naukowych zatrudnionych w Instytucie Języka Angielskiego i Instytucie Kultur i Literatur Anglojęzycznych lub wcześniej związanych z sosnowiecką anglistyką. Tom składa się z dwóch części. Cześć pierwsza zawiera artykuły z dziedzin językoznawstwo i językoznawstwo stosowane, z kolei część druga to opracowania z dziedzin literaturoznawstwa i kulturoznawstwa.

Kariera naukowo-akademicka części Autorów związana jest z filologią angielską na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego od początku jej istnienia. Inni dołączyli do grona profesorów później, gdy Instytut Filologii Angielskiej (a później dwa odrębne instytuty) stał się znaczącym ośrodkiem naukowo-badawczym i dydaktycznym. Niektórzy z Autorów związani są obecnie z innymi ośrodkami naukowymi lub też odeszli na emeryturę, a założyciel śląskiej anglistyki, Prof. Kazimierz Polański, niestety nie doczekał tego jubileuszu. Również ich działalność naukowo- -badawcza oraz wkład w rozwój anglistyki śląskiej są niewątpliwe i widoczne w naszych obecnych działaniach na rzecz rozwoju myśli anglistycznej. Wszyscy jesteśmy spadkobiercami i kontynuatorami tradycji naukowo-badawczej i dydaktycznej związanej ze znakomitymi założycielami w osobach Profesorów Kazimierza Polańskiego i Janusza Arabskiego.

Jako redaktorzy tomu mamy nadzieję, że będzie on dla Czytelnika interesującą lekturą, również dzięki temu, że pokazuje, jak zainteresowania naukowe anglistycznego środowiska Uniwersytetu Śląskiego ewoluowały na przestrzeni kilku dekad. Wszystkie zebrane tu teksty ukazały się już wcześniej w tomach zbiorowych opublikowanych przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.

Książka przybliża czytelnikowi problematykę czasu jako tkanki utworu dramatycznego na przykładzie wybranych sztuk Williama Szekspira, tych, w których czas pełni szczególnie istotną funkcję. Przedmiotem  rozważań były sztuki o bardzo różnym charakterze, od komedii romantycznej poprzez dramat historyczny i tragedię po późne „romanse”. Każdy z rozdziałów był próbą syntetyzującego wniknięcia w tekst sztuki, który traktowano jako fundament świata literacko wykreowanego, z nastawieniem na ukazanie doniosłego znaczenia czasu, nie tylko jako elementu budującego konkretną czasoprzestrzeń („kalendarz” świata przedstawionego), lecz także jako swoiście ulotnego bytu, nieuchwytnego a jednak warunkującego dynamikę ludzkiej egzystencji (postawy, decyzje, plany, intrygi, itd.). Szczególną uwagę poświęcono tzw. przekleństwu narodzin, tj. osobliwej postawie życiowej zwróconej przeciwko czasowi organicznemu i retoryce ją wyrażającej. Przekleństwo narodzin, jak to sugeruje autor książki, jest charakterystyczne dla tragicznej wizji ludzkiej egzystencji. Okazuje się, iż w swej późnej twórczości Szekspir usiłuje przezwyciężyć ciążące na wielkich tragediach przekonanie o bezsensowności („próżności”) prokreacji i wypracowuje dynamiczną retorykę dramaturgiczną umożliwiającą wyrażenie afirmacji biologicznej strony życia, w tym szczególnie związków między członkami rodziny jako przejawów owej „biologii”, które w tragediach wydają się skażone.

Książka pozwala czytelnikowi na zetknięcie się z pulsującym życiem, ale również dramaturgią specyficznie ludzkiego istnienia, tekstem literackim. Namacalny staje się kunszt, z jakim dramaturg wydobywa na jaw to, co istotne w niestałym świecie ludzkich postaw i dążeń, które zawsze i w sposób zasadniczy odniesione zostają do czasu. Skupienie analiz wokół zagadnienia czasu staje się zatem okazją do ponownego przemyślenia – bez groźby osunięcia się w drętwy filozoficzny dyskurs – zasadniczych dla człowieka, „egzystencjalnych”, problemów i dylematów.

Artykuły zebrane w tomie można podzielić ze względu na dwa podejścia do tematyki podróży. Pierwsze to omawianie podróży znanych pisarzy i analiza ich dzienników podróży. Znalazły się tu teksty m.in. o podróżach w Europie Hawthorne’a, Jamesa i Twaina oraz o ich postrzeganiu Anglii i Włoch, wędrówkach Steinbecka, artykuły o Antin i o zapiskach Sheparda.

Druga grupa artykułów koncentruje się wokół wędrówek i podróży bohaterów w utworach literackich.

Artykuły zebrane w szóstym tomie Wielkich tematów literatury amerykańskiej dotyczą doświadczenia starości i śmierci w literaturze Stanów Zjednoczonych w dwudziestym wieku. Znalazły się tu teksty dotyczące prac takich wybitnych amerykańskich twórców, jak Ernest Hemingway, Edward Hopper, William Faulkner, Toni Morrison.

Książka skierowana jest do studentów filologii i wszystkich osób zainteresowanych literaturą i kulturą amerykańską.

Kompozycja Księgi Pamiątkowej ku czci Profesora Tadeusza Rachwała odzwierciedla zarówno historyczną chronologię tekstów omawianych przez Autorów tekstów wchodzących w jej skład, wielość i różnorodność tematów, metodologii, dziedzin i kierunków badawczych zaprezentowanych w tych esejach, jak i – charakteryzującą prace Profesora – oscylację pomiędzy historycznie osadzoną konkretnością a uniwersalistyczną refleksją; pomiędzy lokalnością a globalnością; immanencją materialności i tym, co ponadzmysłowe w przestrzeni, w której literatura, kultura i polityka przenikają się wzajemnie. Teksty zawarte w Księdze Pamiątkowej zdają sprawę z aktualnego stanu badań prowadzonych w kręgach naukowych, zainspirowanych osiągnięciami Profesora w dziedzinie historii i filozofii literatury brytyjskiej i literatury anglojęzycznej oraz w obszarze, który można określić mianem antropologii literatury i studiów kulturowych. Niniejszy tom demonstruje przekrój problematyki współcześnie rozważanej w tych dziedzinach.

Publikacja stanowi interdyscyplinarny projekt łączący w sobie teorie kulturoznawcze, socjologiczne, politologiczne i filozoficzne oraz zmierzający do przedstawienia dynamiki zmian społeczno-kulturowych z punktu widzenia zaufania i niepewności. Przyjmując tezę, że zaufanie jest sposobem na radzenie sobie z niepewną i ryzykowną przyszłością, praca ta opiera się na założeniu, że omawiane pojęcia służą zobrazowaniu stopnia zadomowienia się jednostki w zmieniających się strukturach i systemach społecznych, ekonomicznych i kulturowych. W ten sposób niniejsza publikacja wychodzi poza ramy tych teorii modernizacji, które zmianę społeczną przedstawiają przede wszystkim z perspektywy strukturalno-systemowej, uwzględniającej przemiany instytucji politycznych, administracyjnych (struktur biurokratycznych) lub ekonomicznych. Praca ta jest zatem próbą nakreślenia dynamiki procesów zmiany kulturowej, a zwłaszcza jej normatywnych, aksjologicznych i symbolicznych aspektów. Książka jest adresowana przede wszystkim do osób zainteresowanych problematyką kształtowania się społecznych zasobów zaufania (kapitału społecznego) oraz powstawania kulturowych mechanizmów wzmacniających lub osłabiających skłonność jednostek do przybierania postawy uogólnionej ufności.

Tom zbiorowy Fearful Symmetries („Straszliwe symetrie” – w aluzji do zwrotu, jaki pojawia się w jednym z wierszy Williama Blake’a) jest pokłosiem przedsięwzięcia naukowego o nazwie „Civilization and Fear” („Cywilizacja i lęk”), którego zwieńczeniem była międzynarodowa konferencja interdyscyplinarna zorganizowana w roku 2010 przez Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych. Celem konferencji było prześledzenie przejawów niepokojów i leków, jakie budzi cywilizacja, a które znajdują swój przejaw w rożnych zjawiskach należących do szeroko pojmowanej kultury. W Fearful Symmetries pole zawężone zostało przede wszystkim do obszaru tekstu. Nie chodzi tu zatem o lęk w sensie abstrakcyjnym – zamieszczone w tomie eseje skupione są na przejawach niepokojów i lęków wyrażonych w formie dyskursywnej, a zatem w określonym historycznie i kulturowo kontekście. Poszczególne artykuły nie przynoszą odpowiedzi na pytanie „Jaka jest natura lęku?” Dają jednakże wgląd w mechanizmy, dzięki którym obawy i lęki, szczególnie te związane z postępem cywilizacyjnym, znajdują wyraz w słowie i przez to zostają odziane w taką lub inną formę dyskursu. Chociaż bowiem lęk jest przeżyciem z natury osobistym a nawet intymnym a przez to – zdawać by się mogło – niekomunikowalnym, to jednak funkcjonuje on również w wymiarze dyskursywnym, żywi się językiem i znajduje swoje naturalne środowisko w kulturze. Publikacja nie jest jednolita pod względem metodologicznym, nie narzuca też jednego i wyłącznego punktu widzenia; za wyjątkiem naszkicowanego wyżej pola tematycznego poszczególne artykuły nie pozwalają się sprowadzić do wspólnego mianownika. Jako całość książka unaocznia zatem, jak zróżnicowane są dyskursywne przejawy lęku i jak różnorodne potrafią być konteksty owych przejawów. Taka otwartość metodologiczna i światopoglądowa pozwala zdaniem redaktorów tomu żywić nadzieję na opanowanie wielu niepokojów dręczących współczesną kulturę (np. lęku przed wszelkiego rodzaju totalitaryzmami, także w sferze intelektualnej), a w konsekwencji na „ucywilizowanie” strachu jako nierozerwalnie z nią związanego zjawiska.

Książka, będąca owocem interdyscyplinarnej konferencji zorganizowanej przez Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych UŚ, stanowi zbiór piętnastu esejów, dla których wspólnym punktem odniesienia jest metaforycznie ujęte pojęcie kamuflażu w kontekście licznych praktyk kulturowych i tekstualnych jakie owo pojęcie inspiruje, prowokuje i uosabia. Punktem odniesienia większości tekstów jest szeroko pojęty anglojęzyczny obszar kulturowy, uwzględniający zarówno dwudziesto- jak i dziewiętnastowieczną literaturę brytyjską i amerykańską oraz zawierający odniesienia do licznych współczesnych reprezentacji filmowych.

Począwszy od siedemnastowiecznej literatury angielskiej, przez amerykański romantyzm i literaturę wiktoriańską i modernistyczną, po utwory dwudziestowieczne oraz liczne analizy filmowe, publikacja proponuje szeroki przegląd tekstów, metodologii i perspektyw teoretycznych połączonych wspólną perspektywą badawczą. Owa różnorodność tekstów i perspektyw interpretacyjnych powoduje, że książka, pomimo swojego akademickiego charakteru, adresowana jest do szerszego grona czytelników-humanistów zainteresowanych współczesnym postrzeganiem kultury i literatury anglojęzycznej w perspektywie intertekstualnej i interdyscyplinarnej. Książka napisana jest w języku angielskim.

Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego zaprasza uczniów szkół średnich na wykład mgr Agaty Wilczek pt. "...we shall be as a City upon a Hill." Grand American Narratives of Culture and Society.

Data:13 stycznia, godzina 10.00.

Miejsce: budynek Neofilologii w Sosnowcu, Uniwersytet Śląski, ul. Grota-Roweckiego 5, sala 0.3.  

 

Bardzo prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa waz z informacją o ilości uczniów na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Serdecznie zapraszamy!

Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego zaprasza uczniów szkół średnich na wykład mgr Agaty Wilczek pt. "...we shall be as a City upon a Hill." Grand American Narratives of Culture and Society.

Data:13 stycznia, godzina 10.00.

Miejsce: budynek Neofilologii w Sosnowcu, Uniwersytet Śląski, ul. Grota-Roweckiego 5, sala 0.3.  

 

Bardzo prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa waz z informacją o ilości uczniów na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Serdecznie zapraszamy!

W imieniu Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego oraz Koła Krytyki Psychoanalitycznej serdecznie zapraszamy na otwarte seminarium pt.Psychozy polskie. Literatura i klinika, które odbędzie się w środę 10 grudnia o godz. 12.00 w Sali Rady Wydziału Filologicznego UŚ w Katowicach.

W programie seminarium:
- spotkanie promujące polskie wydanie Psychoz Jacques’a Lacana. O pracy nad przekładem i jej efektach porozmawiamy z Januszem Kotarą (Koło Warszawskie Psychoanalizy New Lacanian School), Jackiem Schodowskim (IFiS PAN), Mikołajem Ratajczakiem (PWN);
- przypadek kliniczny pacjenta psychotycznego zaprezentuje Marcin Piotrowski (Forum Polskie Pola Lacanowskiego);
- Słowa-ciała: o psychotycznym zjadaniu materii przez słowa opowie prof. Krzysztof Kłosiński.

Motivated by a desire to reflect critically on the ways in which speeds, both high and low, and their representations affect the construction, deconstruction and reconstruction of meanings around particular cultural texts, images and practices, Resistance in the Deceleration Lane uses the velocentric perspective to examine the phenomenon of «slow living» and its rhetoric. The book analyzes cultural practices which are inspired by the conviction that the increased speed of everyday life cannot be accepted unquestioningly. It portrays slowness as a strategy of contestation and resistance on one hand, and on the other it highlights the process of the gradual commercialization of the slow logo and suggests the rise of a post-slow stage in the history of speed.

 Zapraszamy do przekazywania książek i udziału w kiermaszu!!!

11 grudnia (czwartek) w godz. 10:00 – 14:00 w holu budynku odbędzie się czwarta już edycja Kiermaszu Książek Używanych organizowana przez koło studentów filologii angielskiej ECOCENTRICS, do których dołączyli w tym roku pracownicy i studenci filologii romańskiej i rosyjskiej. Podobnie jak w poprzednich latach zebrane podczas kiermaszu pieniądze zostaną przekazane na Fundację Centaurus oraz na pomoc dla lokalnych schronisk dla zwierząt. Zapraszamy do przekazywania książek!!!!! Nawet jedna książka ofiarowana organizatorom kiermaszu może pomóc! Zbieramy książki w gabinecie 3.51 oraz w Sekretariacie Filologii Angielskiej.

Idea kiermaszu wychodzi poza Wydział Filologiczny: 12 grudnia (piątek) podobna impreza, zorganizowana przez studentów i pracowników Wydziału Kulturoznawstwa UŚ, odbędzie się w budynku na Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach. Serdecznie zapraszamy na „Kiermasz na Placu”! W tym roku patronat nad kiermaszami objęło Laboratorium Animal Studies – Trzecia Kultura.

lasLAS – TK patronem ECOCENTRICS  

centaur

Kontakt:
Marzena Kubisz
LAS – Koordynator do spraw akcji społecznych na rzecz zwierząt
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Informujemy, że Zakład Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich wraz z Zakładem Studiów Kanadyjskich i Przekładu Literackiego we współpracy z Konsulatem Francji w Krakowie i Instytutem Francuskim oraz Stowarzyszeniem Piosenki Autorskiej Ballada organizuje warsztat i koncert znanego kanadyjskiego barda z Quebecu, kontunuatora wielkiego Felixa Leclerca, pana Clauda Michauda.
Warsztat dla studentów odbędzie się 25 listopada o godzinie 15 w Sali Rady Wydziału w budynku Neofilologii przy ul. Gen. Stefana Grota-Roweckiego 5, a koncert wieczorny – w studenckim klubie Remedium o godzinie 19:00. Wstęp będzie wolny. Serdecznie wszystkich zapraszamy!

Szczegółówe informacje o wydarzeniu

koncert michaud

Znany poeta, tłumacz i krytyk literacki, Piotr Gwiazda z University of Maryland Baltimore County będzie czytał swoje wiersze i mówił o nowej poezji amerykańskiej i sztuce przekładu. Spotkanie, które poprowadzi poeta i tłumacz Adam Zdrodowski, odbędzie się 17 listopada 2014 r. o godz. 11:00 w Sali Rady Wydziału Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych na ul. Grota-Roweckiego 5.

Z ostatniej chwili: najnowsza książka Piotra Gwiazdy, Poetry in the Age of Empire: 1979-2012, ukaże się drukiem w listopadzie.

W dniu 28-go października w siedzibie Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego miała miejsce publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Julii Szołtysek (Zakład Studiów Postkolonialnych i Literatur Anglojęzycznych).
Tytuł rozprawy: "Temptation, Promise Threat: A Cultural Study of East and West in Contact".
Promotor: prof. dr hab. Zbigniew Białas (UŚ).
Recenzenci: dr hab. Grzegorz Moroz (Uniwersytet w Białymstoku), dr hab. Paweł Jędrzejko (UŚ).

Komisja jednogłośnie przyjęła obronę, a rozprawa została uznana za wyróżniającą.
Serdecznie gratulujemy.

Informujemy o drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kanadzie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych - „Discover Canada 2015”, który jest wspólną inicjatywą Zakładu Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich przy Instytucie Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego oraz I Liceum Ogólnokształcącego w ZSO w Żorach. Patronat nad konkursem objęli: Ambasador Kanady w Polsce, Konsul General Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto, Rektor Uniwersytetu Śląskiego, oraz Prezydent Miasta Żory. Wśród nagród znajdują się cztery indeksy (dwa na studia w Instytucie Kultur i Literatur Anglojęzycznych, oraz dwa w Instytucie Języka Angielskiego) oraz wysokie nagrody pieniężne. Koordynatorką konkursu z ramienia Uniwersytetu Śląskiego jest dr Eugenia Sojka, kierownik Centrum Studiów Kanadyjskich.

czytaj więcej...

Informujemy o drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kanadzie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych - „Discover Canada 2015”, który jest wspólną inicjatywą Zakładu Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich przy Instytucie Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego oraz I Liceum Ogólnokształcącego w ZSO w Żorach. Patronat nad konkursem objęli: Ambasador Kanady w Polsce, Konsul General Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto, Rektor Uniwersytetu Śląskiego, oraz Prezydent Miasta Żory. Wśród nagród znajdują się cztery indeksy (dwa na studia w Instytucie Kultur i Literatur Anglojęzycznych, oraz dwa w Instytucie Języka Angielskiego) oraz wysokie nagrody pieniężne. Koordynatorką konkursu z ramienia Uniwersytetu Śląskiego jest dr Eugenia Sojka, kierownik Centrum Studiów Kanadyjskich.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wykład prof. Jóna Viðara Sigurðssona z Uniwersytetu w Oslo pt. "The Conversion and Christianization of Iceland and Norway". Wykład jest jednym z pierwszej części modułu ogólnouniwersyteckiego pt. "The Society and Culture of Medieval Scandinavia".

Wykład odbędzie się 21 października, o godz.11.30 w sali 0.3 (w Centrum Neofilologii w Sosnowcu).

JVS

The papers gathered in the present collection investigate time and temporality from a number of interdisciplinary perspectives: literary or film studies, postcolonial theory, physics, philosophy, psychology, urban studies, history and gender studies. This wide spectrum of scholarly approaches encompasses chapters dealing with the convergences of time and the human psyche; time and the body; time and memory; time and trauma; time and change; time and cultural reproduction; time and language; time and the city; and time and identity. It transpires that the imaginary refigurations of time more often than not constitute resistance against the linearity of chronometric time, represented by institutions, capitalism, government and power, and attempts to colonize the human psyche. In attempting to assault this hegemony of linear time, literary, cinematographic and cultural practice enacts exploding temporalities to reflect the multifacetedness and multidirectionality of the human experience of time.

 

HistoRISUS: Historie śmiechu / Śmiech [w] historii

Konferencja Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych
Uniwersytet Śląski w Katowicach
21-22 listopada, 2014
Sosnowiec

Zachęcamy do odwiedzenia strony konferencji: http://historisus.wordpress.com/

Zachęcamy do zapoznania się z zaproszeniem na konferenjcę (Call for Papers) - w języku polskim (PDF) oraz angielskim (PDF).

Ties and Knots. Bridges between Lands and Cultures International Conference

September, 18th – 19th 2014.

http://tiesandknots.conference.2014.us.edu.pl

 

Zapraszamy do pobrania programu konferencji (dokument MS Word) oraz plakatu (PDF).

W tomie Nature(s): Environments We Live By… autorzy o rozmaitych badawczych zainteresowaniach proponują czytelnikom wyprawę na łono Natury odzwierciedlonej w tekstach i zjawiskach kulturowych. Podczas gdy jedni badacze podejmują tematy dobrze już znane, takie jak zagadnienia związane z ochroną środowiska naturalnego, inni wybierają mniej uczęszczane ścieżki. Czytelnicy mogą się więc spodziewać częstej zmiany perspektywy i wielości metod interpretacyjnych.

Książka dzieli się na dwie części. Pierwsza poświęcona jest środowiskom naturalnym i ekosystemom, które znalazły swą literacką reprezentacje (m.in. w powieściach J.M. Coetzeego i Alejo Carpetiera; w opowiadaniu Niedźwiedź Williama Faulknera czy w poezji Teda Hughesa). Druga część Nature(s)…zawiera analizy skupiające się naróżnych oryginalnymi konceptualizacjach Natury w kulturze i teorii (m. in. w filmach Larsa von Triera, działalności norweskiej grupy „ekologów” Fuck For Forest, czy też w lacanowskiej psychoanalizie i neodarwinistycznej teorii literatury).

Reaching into the depths of the collective unconscious, A Sense of Apocalypse explores and re-interprets one of the West's primordial fears, namely that of the apocalyptic closure of both cultural praxis and individual experience. Yet, in contrast to popular connotations of the term, apocalypse is viewed here in terms of a transitional narrative locating the subject at the intersection of technological determinism, pop-cultural imagination, postmodern urbanism and digital textuality. All these form the components of a new post-apocalyptic landscape, which not only produces a new identity informed by dissolving post-Enlightenment paradigms, but also conjures up hints at a large number of existential possibilities triggered by late-capitalist technologies and their cultural consequences.

Informujemy, że dnia 12 czerwca 2014 roku (czwartek) o 13.00 odbędzie się w Sali Rady Wydziału publiczna obrona rozprawy doktorskiej Pani mgr Agnieszki Kliś-Brodowskiej, zatytułowanej Gothic Discourses: Cultural Theories and the Contemporary Conceptions of Gothic Fiction (Gotyckie dyskursy. Teorie kulturowe a współczesne koncepcje literatury grozy).

PROMOTOR: dr hab. Leszek Drong - Uniwersytet Śląski
RECENZENCI:
dr hab. prof. UWM Joanna Kokot - Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
dr hab. Jacek Mydla - Uniwersytet Śląski
PRZEWODNICZĄCY KOMISJI: prof. zw. dr hab. Wojciech Kalaga - Uniwersytet Śląski.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Oferta dla szkół

 • Dzień otwarty Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych - 10 kwietnia 2018 r.
  We wtorek 10 kwietnia 2018 roku  odbędzie się w Instytucie Kultur i Literatur Anglojęzycznych Dzień Otwarty adresowany do uczniów i nauczycieli szkół śednich naszego regionu, którzy będą mogli uczestniczyć w wybranych zajęciach i wykładach. W programie przewidziano wykłady specjalne, w tym wykład znanej pisarki Sarah LeFanu oraz warsztaty pisania na…
 • Dzień Otwarty Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych - 23 marca 2017 roku
  W czwartek 23 marca 2017 roku  odbędzie się w Instytucie Kultur i Literatur Anglojęzycznych Dzień Otwarty adresowany do uczniów i nauczycieli szkół śednich naszego regionu,  którzy będą mogli uczestniczyć w wybranych zajęciach i wykładach. Oprócz zajęć przewidzianych tego dnia w rozkładzie zajęć zaplanowano również dwa specjalne wykłady (dr. hab. Rafała…
 • Dzień Otwarty 16 marca 2016 r.
  Informujemy, że w dniu 16 marca odbędzie się Dzień Otwarty Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych. Poniżej zamieszczamy Program Dnia Otwartego. Zainteresowanych uczestnictwem w zajęciach prosimy o kontakt z dr Martą Mamet-Michalkiewicz, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. Program Dnia Otwartego 2016

Zaproszenia do nadsyłania tekstów

 • (In)fidelity in Translation: Translation in Culture, vol. 2
  Since the cultural turn in Translation Studies, formulated by Susan Bassnett and André Lefevere (Translation, History and Culture, 1990), we have witnessed a flourishing of interest in the area of translation perceived as cultural phenomenon, a mediator between the Same – the source language/culture and the Other – the target…

15 maja (czwartek) w holu Wydziału Filologicznego w godzinach 10:00 - 14:00 odbędzie się trzeci już kiermasz książek używanych. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na Fundację Centaurus. Kwota zebrana w ubiegłym roku pozwoliła na rehabilitację konia Paluszka, który ma się świetnie. Jeśli chcielibyście pomóc podarujcie nam jedną książkę - zbieramy je do 14 maja w gabinecie 3.51. Jeśli chcielibyście pomóc w sprzedaży książek - kontakt pod adresem emailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Serdecznie zapraszamy!!!

Zakład Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich, Centrum Badań Kanadyjskich oraz Canadian Studies Student Circle zapraszają w dniach 14 i 15 maja 2014 r. na Dni Kultury Kanadyjskiej. Program tegorocznych Dni Kultury Kanadyjskiej zamieszczamy w załączeniu (plik PDF).

Canadian Studies Student Circle               

W najbliższą środę (7 maja) o godz. 14:00 studenci studiów II stopnia specjalności Kultura i literatura krajów angielskiego obszaru językowego zapraszają na krótki przegląd filmów irlandzkich. W Sali Rady Wydziału odbędzie się projekcja filmów:

 1. In the Name of the Father (reż. Jim Sheridan)
 2. Breakfast on Pluto (reż. Neil Jordan)

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy serdecznie do Sali Rady Wydziału. Każdy z filmów będzie poprzedzony krótkim wprowadzeniem przygotowanym przez studentów. Druga projekcja powinna zakończyć się między 18:30 a 19:00.

Zakład Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich zaprasza w dniu 14 i 15 maja 2014 r. (środa, czwartek) na warsztaty prowadzone przez kanadyjskich specjalistów w zakresie dramatu i teatru.
1. Prof. Ric Knowles, University of Guelph
"Indigenous Methodologies and Contemporary Scholarship."
środa (14 maja) godz. 14:45-17:15
2. Prof. Michelle LaFlamme, University of Fraser Valley
"Land, Love and Ceremony: A look at Canadian Indigenous Plays (Rez Sisters, Ernestine Shushwap gets her Trout, Baby Blues".
czwartek (15 maja) godz. 12:00-15:00
Studenci zainteresowani uczestnictwem w warsztatach proszeni są o kontakt z dr Eugenią Sojką poprzez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. najpóźniej do 8 maja, 2014 r. Uczestnicy otrzymają dyplom ukończenia warsztatów. Ilość miejsc ograniczona. Teksty sztuk oraz inne materiały znajdują się podręcznej bibliotece na Grota Roweckiego. Teksty na zajęcia z prof. Knowlesem są również dostępne w wersji elektronicznej.

 

Poniżej przedstawiamy opisy warsztatów w języku angielskim oraz krótkie biogramy prof. Michelle LaFlamme oraz prof. Rica Knowlesa.

Instytut Historii UŚ i Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych mają zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych na wykłady i seminarium prowadzone przez Panią Beate Albrigtsen Pedersen z Uniwersytetu w Oslo.

12 maja (poniedziałek): wykład pt. "Entertainment and humor in Norway and Iceland (1200-1319)", Wydział Filologiczny UŚ w Sosnowcu, ul. Grota-Roweckiego 5, godz. 11.30, sala 0.3.

13 maja (wtorek): wykład pt. "Entertainment and humor in Norway and Iceland (1200-1319)", Wydział Nauk Społecznych UŚ w Katowicach, godz. 16.00, sala sympozjalna 1.

14 maja (środa): seminarium pt. "Entertainment and humor in Norway and Iceland (1200-1319)", Wydział Nauk Społecznych UŚ w Katowicach, godz. 17.00, sala 141.

Instytut Historii UŚ i Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych mają zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych na wykłady profesora Sverrira Jakobssona z Uniwersytetu Islandzkiego w Reykjaviku.

6 maja (wtorek): wykład pt. "Old Norse Culture and the Christian Oecumene in the High Middle Ages", Wydział Filologiczny UŚ w Sosnowcu, ul. Grota-Roweckiego 5, godz. 13.15, sala 0.2.

7 maja (środa): wykład pt. "Old Norse Culture and the Christian Oecumene in the High Middle Ages", CINiBA godz. 16.00, sala seminaryjna poziom II.

UWAGA KANDYDACI NA STUDIA!

Zachęcamy wszystkich kandydatów na studia na specjalności prowadzone przez Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych do zapoznania się z informacjami dotyczącymi rekrutacji na nasze studia. Rekrutacja na specjalności kierunku filologia angielska prowadzone przez IKiLA prowadzona jest drogą elektroniczną na takich samych zasadach jak na inne kierunki i specjalności oferowane przez Uniwersytet Śląski. Szczegółowe informacje na temat procesu rekrutacji można znaleźć na stronach Uniwersytetu Śląskiego.

Zakład Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich informuje o III etapie Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych Masters Tournament - Discover Canada 2014, do którego zakwalifikowalo sie 12 uczestników. Final konkursu odbędzie się 16 kwietnia 2014 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach w obecności przedstawiciela Ambasady Kanadyjskiej, Prezydenta Miasta Żory, przedstawicieli Uniwersytetu Śląskiego, Śląskiego Kuratora Oświaty oraz sponsorów. III etap konkursu będzie składał się z dwóch części: egzaminu ustnego (uczeń odpowie na 2 wylosowane pytania) oraz 10 minutowej prezentacji multimedialnej na temat „The Spirit of Canada."

The Institute of English Cultures and Literatures, University of Silesia (Poland) is happy to announce a CFP for an upcoming international conference:

“The Popular Life of Things. Material Culture(s) and Popular Processes” to be held in Sosnowiec (Poland), 3-4 July 2014

In the preface to Les Mots et les choses (1966), a work on the relationship between discourse and things, Michel Foucault observes that “the fundamental codes of culture – those governing its language, its schemas of perception, its exchanges, its techniques, its values, the hierarchy of practices – establish for every man (…) the empirical orders with which he will be dealing and within which he will be at home.” A predominant cultural code today, popular culture, “offers” processes, mechanisms and representations which mediate the experience and uses of things, changing the ways we understand / approach materiality and engage with objects in our domestic, social and professional lives.

2 kwietnia (środa) w Sali Rady Wydziału Filologicznego w budynku przy ul. Gen. S. Grota-Rowckiego 5 w Sosnowcu odbędzie się II Festiwal Naukowej Działalności Studenckiej. Program wydarzenia przedstawiamy na załączonym plakacie.

Serdecznie zapraszamy!

Festiwal 2014 plakat

Strona 1 z 5

logo ikila blue small

 

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
ul. Gen. S. Grota-Roweckiego 5
41-205 Sosnowiec