Zakład Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich oraz Centrum Badań Kanadyjskich serdecznie zapraszają na wykład Any Rewakowicz, pt. Anti-entropic role of art. Wykład odbędzie się 27 listopada (środa) o godzinie 15:00 w sali 1.46.

Serdecznie zapraszamy wszystkich studentów!

Zapraszamy również do odwiedzenia strony internetowej naszego gościa (http://www.rewana.com/) oraz do zapoznania się z jej dorobkiem (pobierz CV - dokument pdf)

Informujemy o Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. Masters Tournament - Discover Canada 2014, dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych​, organizowanym przez  Liceum Ogólnokształcące im. Karola Miarki w ZSO Żory we współpracy z IKiLA (Zakładem Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich). Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału, szczegóły ogłoszenia w załączniku (p. niżej).

Wśród nagród znajdują się dwa indeksy na Filologię Angielską UŚ (Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych oraz Instytut Języka Angielskiego), nagrody pieniężne, nagrody książkowe i rzeczowe.

Informujemy o Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. Masters Tournament - Discover Canada 2014, dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych​, organizowanym przez  Liceum Ogólnokształcące im. Karola Miarki w ZSO Żory we współpracy z IKiLA (Zakładem Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich). Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału, szczegóły ogłoszenia w załączniku (p. niżej).

Wśród nagród znajdują się dwa indeksy na Filologię Angielską UŚ (Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych oraz Instytut Języka Angielskiego), nagrody pieniężne, nagrody książkowe i rzeczowe.

Egzamin na stopień licencjata z zakresu filologii angielskiej 2012/2013
Termin poprawkowy: 3 grudnia
- (metodyka + językoznawstwo) od godz. 12:00.
- (metodyka + literaturoznawstwo) od godz. 12:00.

Serdecznie zapraszamy sympatyków gier wideo i nie tylko, na gościnny wykład i prezentację zorganizowaną przez koło naukowe Dev Proper. Wykład pt. "Sprawcza przemoc, przemoc sprawczości. Przemoc, jako środek wyrazu w grach wideo" prowadzony będzie przez Pana Bartka Kłodę-Staniecko, doktoranta Uniwersytetu Śląskiego, autora tekstu poświęconego roli i funkcji gracza w relacji z grą w książce pt."Olbrzym w cieniu" pod red. Andrzeja Pitrusa. Po wykładzie odbędzie się prezentacja Pana Karola Grzesicy dotycząca profilu działalności Centrum Gier Fabularnych "Furia". Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w najbliższy wtorek, na godzinę 16.30 do budynku Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu (ul. Grota-Roweckiego 5).

Zakład Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich oraz Centrum Badań Kanadyjskich ma zaszczyt zaprosić na wykład prof. Marlene Atleo pt. Transindigenous Imaginations. Dancing on the surface tension or diving into the deep end of culture?

Po wykładzie prof. Atleo spotka się ze studentami ze Studenckiego Koła Kanadystów. Będzie miała również czas na konsultacje ze studentami piszącymi prace magisterskie bądź licencjackie z tematyki związanej z ludnością rdzenną Kanady.

  • Wykład: 19 listopada o godzinie 11:30 w sali 0.2
  • Spotkanie ze studentami: 19.11.2013 r. 13:30 -16:00 , pok. 3.55

Serdecznie zapraszamy wszystkich studentów i pracowników Instytutu.

Z przyjemnością informujemy, że praca magisterska Pani mgr Aleksandry Musiał pt "Between a Cowboy and a Heart of Darkness: Larry Burrows' One Ride with Yankee Papa 13 in the Contexts of Vietnam Combat Photography" zajęłą drugie miejsce w konkursie Polskiego Towarzystwa Studiów Amerykanistycznych na najlepszą pracę magisterską. Jury w składzie prof. dr hab. Agnieszka Salska, dr hab. Zofia Kolbuszewska i dr Anna Krawczyk-Łaskarzewska, podkreśla w uzasadnieniu decyzji o przyznaniu nagrody fakt, że "praca jest znakomicie napisana" oraz że. Autor rozpatruje cykl fotografii Burrowsa nie tylko w kontekście fotografii z wojny w Wietnamie, ale na historycznym tle ewolucji amerykańskiej fotografii wojennej. Imponuje wrażliwość estetyczna autora, jego znajomość techniki fotografii i rozmach języka." Promotorem pracy był dr Krzysztof Kowalczyk-Twarowski. Serdecznie gratulujemy!

Cykl wykładów Czytanie ze zrozumiem, przygotowany we współpracy Czytelni Sztuki z Instytutem Kultur i Literatur Anglojęzycznych, w założeniu ma przybliżać i oswajać fenomeny współczesnej kultury, które nie tylko otaczają nas na co dzień, ale w znaczący sposób wpływają na kształt i charakter życia, odbijając się szerokim echem w sztuce i literaturze. Zapraszamy do próby wspólnego odczytywania tekstów i znaków kultury, które współtworzą bogatą panoramę doświadczenia współczesnego człowieka. Drugi z wykładów, poświęcony reklamie jako tekstowi kultury, odbędzie się 16 listopada o godz. 18:00. Wygłosi go dr Anna Chromik.

 16-tego kwietnia (czwartek) gościliśmy w murach naszego nowego budynku licealistów ze szkół średnich regionu ślasko-dąbrowskiego. Odpowiedzieli oni licznie na zaproszenie do wzięcia udziału w Dniu Otwartym zorganizowanym wspólnie z Instytutem Języka Angielskiego.

W holu głównym, gdzie ustawione były stoiska informacyjne o programach oferowanych przez oba Instytuty, tegoroczni maturzyści mogli skonfrontować swoje wyobrażenia o studiach w naszej uczelni z bezpośrednimi relacjami studentów, którzy przygotowali prezentacje multimedialne m.in. o kole naukowym NEOLIT, o wyjazdach zagranicznych w ramach programu Sokrates-Erasmus, czy możliwościach rozwoju, jakie daje studiowanie programu kulturowego. Powodzeniem cieszyły się również występy artystyczne: krótki recital standardów jazzowych przygotowany przez studentki I-szego roku oraz pokaz tańca indyjskiego w wykonaniu Sabiny Swety Sen z IV-tego roku. Duże gremium zgromadził również wykład dr Pawła Jędrzejko pt. Fairy Tale of Reality.

Serdecznie zapraszamy wszystkich tegorocznych maturzystów oraz innych uczniów szkół średnich na DZIEŃ OTWARTY INSTYTUTU KULTUR i LITERATUR ANGLOJĘZYCZNYCH, który odbędzie się 19 kwietnia 2012 r. w siedzibie IKiLA - w budynku Wydziału Filologicznego UŚ w Sosnowcu, ul. S. Grota-Roweckiego 5.

W roku 2012 wydarzenie to zyskuje wyjątkowy wymiar, ponieważ w program Dnia Otwartego została wpisana oficjalna prezentacja nowej specjalności studiów, której uruchomienie planowane jest w październiku 2012 r.: Projektowanie Rozrywki Interaktywnej oraz Lokalizacja Gier i Oprogramowania (SPRINT-WRITE). Wśród zaproszonych gości znajdują się przedstawiciele firm branży gier komputerowych, zaś firma IBM wystąpi w czasie wydarzenia jako partner merytoryczny, którego przedstawiciele przedstawią prezentację na temat roli i znaczenia lokalizacji oprogramowania.

Strona 1 z 2

logo ikila blue small

 

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
ul. Gen. S. Grota-Roweckiego 5
41-205 Sosnowiec