Dzień Otwarty na Śląskiej Anglistyce - relacja i fotoreportaż

6 Lis. 2013

16-tego kwietnia (czwartek) gościliśmy w murach naszego nowego budynku licealistów ze szkół średnich regionu ślasko-dąbrowskiego. Odpowiedzieli oni licznie na zaproszenie do wzięcia udziału w Dniu Otwartym zorganizowanym wspólnie z Instytutem Języka Angielskiego.

W holu głównym, gdzie ustawione były stoiska informacyjne o programach oferowanych przez oba Instytuty, tegoroczni maturzyści mogli skonfrontować swoje wyobrażenia o studiach w naszej uczelni z bezpośrednimi relacjami studentów, którzy przygotowali prezentacje multimedialne m.in. o kole naukowym NEOLIT, o wyjazdach zagranicznych w ramach programu Sokrates-Erasmus, czy możliwościach rozwoju, jakie daje studiowanie programu kulturowego. Powodzeniem cieszyły się również występy artystyczne: krótki recital standardów jazzowych przygotowany przez studentki I-szego roku oraz pokaz tańca indyjskiego w wykonaniu Sabiny Swety Sen z IV-tego roku. Duże gremium zgromadził również wykład dr Pawła Jędrzejko pt. Fairy Tale of Reality.

Punktem centralnym Dnia było spotkanie z władzami Instytutów: prof. dr hab. Wojciechem Kalagą - dyrektorem IKILA oraz prof. UŚ dr hab. Andrzejem Łydą - dyrektorem IJA, którzy przybliżyli kandydatom funkcjonowanie społeczności akademickiej oraz nakreślili perspektywy zawodowe drzemiące w programach będących częścią składową śląskiej anglistyki.

W sumie gościliśmy w ciągu całego dnia kilkuset potencjalnych kandydatów ze wszystkich zakątków regionu. Licealiści przybyli z Częstochowy, Tarnowskich Gór i Wodzisławia. Byli też przedstawiciele szkół średnich z Katowic, Chorzowa, Będzina, Mysłowic i Sosnowca. Niejednokrotnie przychodzili oni ze swoimi nauczycielami i opiekunami, którzy jeszcze niedawno sami należeli do rzeszy studentów anglistyki.

Duże zainteresowanie towarzyszące zainicjowanemu w czwartek przedsięwzięciu pozwala przypuszczać, że Dzień Otwarty wpisze się na stałe w kalendarium wydarzeń ważnych na Grota-Roweckiego 5 w Sosnowcu.